Denník N

Chcete začať hrať na gitare, prípadne sa zlepšiť? Ako na to? Vysvetľuje gitarový virtuóz a lektor Peter Luha

Peter Luha. Foto - peterluha.com
Peter Luha. Foto – peterluha.com

Na výrazné zlepšovanie stačí aj päť minút poctivého cvičenia denne, hovorí dlhoročný učiteľ hry na gitare.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Peter Luha (1973) je multižánrový gitarista, spevák, skladateľ a producent, ktorý už viac ako 30 rokov vyučuje hru na gitare.

Text je súčasťou seriálu rozhovorov na tému Hráme na N-ervy, v ktorom hudobní virtuózi radia, ako začať hrať na konkrétnom nástroji, ako si ho vybrať, ako sa zlepšovať, koľko peňazí a času do toho investovať, ako cvičiť a akým chybám sa vyhnúť. Ak máte otázky alebo tipy, napíšte, prosím, na [email protected].

Existuje vek, v ktorom už nemá zmysel začínať s hrou na gitare?

Vôbec nie, sám som už učil viacerých sedemdesiatnikov. Bežné je, že niekto to s gitarou trochu skúšal v mladosti a po desaťročiach sa k tomu chce vrátiť. Niektorí chcú zase v šesťdesiatke začať prvýkrát. Niekto sa chce učiť len akordy a základné vybrnkávanie, niekto túži naučiť sa hrať aj podľa nôt. Vek teda nerozhoduje, je to len o motivácii, tempe, čase a ochote cvičiť. Hrať totiž možno len to, čo človeka baví, netreba sa drviť všetko ako v základnej umeleckej škole. Ak si chce niekto doma brnkať pesničky od skupiny Olympic, nemusí sa učiť klasiku.

Mnohí si povedia – spievam falošne, čiže nemám sluch, nezvládnem ani gitaru. Platí to?

Na gitare, na rozdiel od huslí, existujú pražce, takže kto sa naučí správne ukladať prsty, zahrá aj požadovaný tón či akord. Hrať na gitare teda môže aj človek úplne hluchý na spev. Zároveň platí, že ak sa naučí hrať na gitare a bude sa počúvať, možno začne lepšie intonovať aj v speve. Melodické a harmonické nástroje sú veľmi dobrou pomôckou.

S gitarou je to neraz podobné ako s fitnescentrom po novom roku – človek si doň kúpi permanentku, aby ju po mesiaci odložil. Pri gitare si neraz kúpi kvalitný elektrický nástroj, struny, brnkadlá, digitálnu ladičku, kombo, káble a efekty, pritom by možno stačila lacná španielka. Čo teda potrebuje človek, ktorý s hrou na gitare iba začína?

Ak len začína, špekulovať nad drahým nástrojom je zbytočné. Nemá totiž predstavu, čo príde o dva mesiace, či ho vôbec bude baviť cvičenie, či to po týždni nevzdá. Začiatočník dokonca často nemá ani predstavu, ktorý nástroj je naozaj dobrý. Začať sa preto dá na každej gitare, ktorá je dobre nastavená, ladí a má pohodlný hmatník. Takúto gitaru – španielku možno kúpiť za menej ako 200 eur, použitú aj lacnejšie. Je však fajn, keď sa nástroj páči, lebo aj to inšpiruje hrať na ňom.

Kupovať si hneď elektrickú gitaru je zbytočné?

Nemusí byť. Záleží na tom, akým smerom sa chce človek pustiť. Ak chce niekto v budúcnosti hrať práve na elektrickej gitare, pokojne môže začať cvičiť rovno na nej. Na hranie klasiky je, samozrejme, vhodná španielka so širším krkom a s nylonovými strunami, na cvičenie modernejších pesničiek zase akustická gitara s kovovými strunami a tenším krkom. No a na rockovú alebo metalovú hru sa hodí práve elektrická gitara.

Počkať – kedysi sme si bežne nylonové struny vymieňali za kovové bez ohľadu na gitaru.

Áno, ale je to chyba – kovové struny majú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hráme na N-ervy

Rozhovory

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie