Denník N

Scholz nechcel karhať Fica za Ukrajinu. Bolo však cítiť, že si nerozumejú

Robert Fico s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne. Foto - TASR
Robert Fico s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne. Foto – TASR

Nezhody medzi slovenským premiérom Ficom a nemeckým kancelárom boli zjavné. Čakal som, že Scholz ho viac vyhreší, hovorí slovenský analytik pôsobiaci v Nemecku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Kým hovoria nesprávne veci a robia správne veci, myslím si, že sme v pohode.“

Autorkou dnes už dobre známej vety je estónska premiérka Kaja Kallasová. Ešte koncom minulého roka ju adresovala Robertovi Ficovi a Viktorovi Orbánovi.

Vyslovila ju počas samitu Európskej únie vlani v októbri a narážala na paradox, keď Fico aj Orbán „doma“ odmietali pomoc Ukrajine, ale na stretnutí s lídrami európskej dvadsaťsedmičky nič nezablokovali.

Niečo podobné by teraz o Ficovi mohol povedať nemecký kancelár Olaf Scholz. Fica v stredu pochválil za „podporu Ukrajine“, ale zároveň mu medzi riadkami, a s mimoriadnou korektnosťou, vytkol jeho útoky na Kyjiv.

V stredu sa obaja šéfovia vlád prvýkrát stretli v Berlíne a hovorili najmä o Ukrajine. Z nej sa Fico vrátil takisto v stredu, keď navštívil Užhorod blízko slovenských hraníc.

Kritici mu vyčítali, že sa nevybral do Kyjiva, ako je zvykom pri stretnutiach premiérov. Navyše pred cestou opäť podráždil Ukrajinu, keď vyhlásil, že v jej hlavnom meste sa žije „normálny život“.

Analytik: Scholz si dal extra pozor

„Scholz si dal extra záležať, aby ocenil, že Slovensko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Nemecká ekonomika

Robert Fico

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie