Denník N

Tri roky užívala pervitín, tri mesiace strávila v Čistom dni: Chceli nás tam pokoriť

Foto N - Šimon Kern
Foto N – Šimon Kern

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kristína Víglaská Lévai začala koncom strednej školy užívať pervitín. Závislá bola tri roky. Liečiť sa začala v zariadení Čistý deň. Bolo to zhruba 11 rokov predtým, ako vypukla kauza okolo tohto zariadenia, pre ktorú jej odobrali v roku 2019 akreditáciu.

V kauze išlo aj o zneužívanie klientok. V súvislosti s resocializačným zariadením Čistý deň odsúdili dvoch mužov. Psychológa a kuchára. Kuchár bol odsúdený za sexuálne zneužívanie.

Riaditeľ zariadenia Peter Tománek momentálne opäť žiada o akreditáciu na nové resocializačné zariadenie.

Kristína Víglaská Lévai v rozhovore hovorí:

  • prečo užívala drogy;
  • ako vyzerali mesiace v Čistom dni a prečo ju z neho vyhodili;
  • ako sa z drog dostala a ako sa jej podarilo uspieť.

V akom období ste boli v Čistom dni?

Bolo to v roku 2006 a bola som tam približne tri mesiace, od júna približne do začiatku septembra.

Koľko ste vtedy mali rokov?

Dvadsať. Boli tam mladší aj starší odo mňa.

Ako ste sa tam dostali?

Od sedemnásť do dvadsať rokov som mala drogovú kariéru s pervitínom. Moja mama na to našťastie prišla, ale nevedela úplne presne, čo so mnou a ako to riešiť. Radila sa s rôznymi ľuďmi a vtedy sa rozprávala s človekom, ktorý pracoval na úrade vlády. Bol to jej známy. Povedal jej o tomto zariadení. Boli sme sa tam jeden deň pozrieť a na druhý deň som už nastúpila. Tak som sa ocitla v Galante.

Bolo to na základe rozhodnutia súdu?

Išla som dobrovoľne, iniciatíva vyšla od mamy.

Žili ste iba s mamou?

S mamou a bratom. Rodičia sú rozvedení, takže bez otca.

Aké to bolo, keď mama zistila, že máte problém s drogami?

V tom čase som sa s ňou veľmi nerozprávala, ani ona sa so mnou veľmi nechcela rozprávať. Ku koncu užívania som mesiac bývala u starkej. Jej byt susedil s maminým. Ale mame som sa snažila vyhýbať. Nejaký mesiac trvalo, kým sme obidve pochopili, aký je problém a že ho ideme riešiť. Následne sme išli do Galanty.

Ako ste sa dostali k drogám ?

Úplne prvýkrát na technopárty.

Ste z Bratislavy?

Áno. Narodila som sa v Nových Zámkoch, ale presťahovali sme sa, keď som mala dva týždne, a vyrastala som v Petržalke. K pervitínu som sa dostala cez kamarátov, ktorí chodili na technopárty, chcela som tam chodiť s nimi. Najskôr som nevedela, o čo ide, až po roku som sa spýtala, čo to majú, a skúsila som to. Asi rok som to užívala len občas, najmä keď som bola na párty. Po roku a pol sa to zlomilo do závislosti. Začala som tesne pred osemnástkou a skončila som, keď som mala dvadsať.

Ako vyzeral váš život po skončení strednej školy?

Skončila som gymnázium s maturitou s vyznamenaním, potom som nastúpila do prvého semestra na Fakultu manažmentu Univerzity Komenského na francúzsky program. Bohužiaľ sa mi nepodarilo preliezť ani prvý semester, zakaždým som zahučala na matematike a ekonomike. Keď som sa znovu pokúšala opakovať ročník, už som nebola schopná, ale nebola to škola, ktorú som vyslovene chcela.

Už som brala drogy a nevenovala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Kauza Čistý deň

Rozhovory

Životy žien

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie