Denník N

Nezvyčajné rozhodnutie zastupiteľstva pobúrilo časť poslancov v Nových Zámkoch. Hovoria o nedemokratickom kroku

Primátor Nových Zámkov Otokar Klein. Foto - FB Otokara Kleina
Primátor Nových Zámkov Otokar Klein. Foto – FB Otokara Kleina

V Nových Zámkoch v decembri nečakane zrušili všetky odborné komisie samosprávy a primátor Otokar Klein rozhodnutie zastupiteľstva podpísal. Časť poslancov sa proti opatreniu búri.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mestské zastupiteľstvo v Nových Zámkoch si zvolilo nezvyčajnú formu šetrenia. Na základe pozmeňujúceho návrhu nezávislého poslanca Kolomana Forróa na decembrovom zasadnutí zastupiteľstva zrušili všetky odborné komisie mesta. Ide o poradné orgány, ktoré poskytujú nezáväzné stanoviská pre zastupiteľstvo.

S uznesením sa stotožnil aj primátor mesta Otokar Klein, ktorý ho podpísal.

Opoziční poslanci však hovoria o nedemokratickom kroku, návrh podľa nich nebol dostatočne prediskutovaný a predložili ho bez akýchkoľvek konzultácií. Tvrdia, že všetko nasvedčuje tomu, že poslanci okolo primátora chcú obmedzovať diskusiu v meste a koncentrovať väčšiu moc v rukách mestského úradu.

Mesto nezávislých

Primátor Otokar Klein, ktorý je známy aj ako operný spevák, riadi mesto už tretie volebné obdobie, vždy kandidoval ako nezávislý. Vo voľbách v roku 2022 išiel do volieb aj s tímom kandidátov na poslancov. Z 15 kandidátov uspeli ôsmi, ale Kleina už pred voľbami podporila aj strana Aliancia.

Stranícki kandidáti však v Nových Zámkoch veľkú podporu nedostali: Aliancia nezískala ani jeden mandát, po jednom získali KDH, SaS a Republika a do zastupiteľstva sa dostali ešte dvaja kandidáti Tímu Kraj Nitra. Viacerí nezávislí kandidáti sa však predtým v iných voľbách uchádzali o podporu pod značkou Aliancie alebo SMK.

Primátor potrebuje troch poslancov, aby mal v zastupiteľstve väčšinu, a zjavne s tým nemá veľký problém.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Samosprávy

Slovensko

Teraz najčítanejšie