Denník N

Čo môže za horšie výsledky v testovaní PISA? Pandémia a zrejme aj iné zloženie žiačok a žiakov

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Text pripravilo Centrum vzdelávacích analýz, nezávislá analytická
a výskumná organizácia, ktorej cieľom je najmä na základe dát a výsledkov
výskumu zlepšovať kvalitu školstva. Podporiť ho môžete tu.

Už to budú takmer dva mesiace, čo sme sa dozvedeli výsledky našich žiakov a žiačok v medzinárodnom testovaní OECD PISA 2022. Zlé výsledky na istý čas rozvírili verejnú debatu a minister školstva Tomáš Drucker ich dokonca označil za národnú tragédiu.

Slabšie výsledky však máme dlhodobo, nie až od roku 2022. Zhoršenie výsledkov je zároveň medzinárodný trend, ktorý spôsobila najmä pandémia covidu-19. Navyše za prepad našich výsledkov oproti roku 2018 zrejme môže aj iné zloženie testovanej vzorky žiakov a žiačok.

To neznamená, že na Slovensku nemáme problém. Ak ho však chceme správne identifikovať, mali by sme sa na výsledky pozrieť bližšie a vyhýbať sa zjednodušeniam. O čom teda výsledky testovania PISA 2022 vlastne vypovedajú?

Testovanie PISA: ako dokážu mladí ľudia uplatniť svoje vedomosti v reálnom živote

Najprv si povedzme, čo to testovanie PISA vlastne je. Ide o medzinárodné testovanie, ktoré každé tri roky uskutočňuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Do testovania sa zapájajú žiaci a žiačky vo veku 15 rokov a zisťuje sa v ňom, aká je ich čitateľská, matematická a prírodovedná gramotnosť.

Nejde však o bežné vedomostné testy. PISA testuje najmä to, ako mladí ľudia dokážu svoje znalosti používať pri riešení úloh z

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie