Denník N

Ak si k bábätku neviete nájsť cestu, začnite malými vecami. A hlavne buďte prítomní, radí psychológ

Psychológ Martin Miler. Foto N - Tomáš Benedikovič
Psychológ Martin Miler. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Otcovia v plienkach je seriál rozhovorov o otcovstve od Michala Červeného a Rasťa Kačmára, v ktorom s odborníkmi aj s inými rodičmi hľadajú odpovede na to, ako byť lepším otcom. Rozhovory budú vychádzať týždeň po týždni v Denníku N, nájdete ich aj v podcastovej forme v aplikácii Denníka N či na Spotify či Apple podcastoch. Sledovať ich môžete aj na Instagrame. Všetky vydania nájdete na stránke Otcovia v plienkach, na ktorej si môžete zapnúť aj odber upozornení na nové vydania e-mailom.

Ak nedokážete novorodencovi povedať, že ho ľúbite, je to v poriadku. Aj tak tomu nerozumie a podstatné sú dotyky a tón hlasu, odkazuje čerstvým otcom psychológ Martin Miler. Môže sa stať, že sa do dieťaťa nezamilujete hneď, no to nič neznamená; vzťah si musíte budovať postupne.

„Je to nový človek, ku ktorému si potrebujeme nájsť cestu. Dieťa môže byť všelijaké – pokojné, nepokojné, zvedavé či apatické. Niečo nám vyhovuje viac, iné menej. Ak to nie je láska na prvý pohľad, neznamená to, že to nebude dobré, ale len to, že si to vyžaduje čas,“ vysvetľuje Miler v seriáli Otcovia v plienkach.

V rozhovore odpovedá aj na to:

  • čo môže spustiť negatívne pocity u čerstvých otcov;
  • čo robiť, ak sa otec necíti dosť dobrý;
  • ako môže muž pomôcť partnerke, ktorá sa trápi;
  • ako zistiť, či žena nemá popôrodnú depresiu;
  • prečo je dôležité, aby bol otec prítomný.

Na aké pocity sa má muž pripraviť bezprostredne po pôrode?

Na zmiešané, pretože sa môže stať čokoľvek od eufórie po sklamanie. Pri prvom dieťati je dobré, keď sa muž nastaví na to, že nevie, na čo sa má nastaviť. Nedá sa to nijako simulovať napríklad starostlivosťou o psa. Nebude to len o dieťati, ale aj o tom, čo sa stane napríklad so vzťahom s partnerkou. Bezprostredne po pôrode je to eufória, no už aj vtedy môže prísť zaskočenie či sklamanie. Očakávajte neočakávateľné.

Môže muža vystrašiť, keď má pocit, že s novorodencom nemá vzťah? Potom môžu prísť aj pocity, že je zlý človek. Čo vtedy robiť?

Môže sa to stať, dokonca aj u ženy. Nemusí to znamenať nič, ale môže to zaskočiť –  muž sa teší, dieťa je očakávané a príde takáto paradoxná situácia. Je dobré o tom vedieť, vnímať to a povedať si, že budeme sledovať, ako sa to vyvíja. Nie je dobré dať na prvý pocit, lebo ten nedefinuje celý vzťah k dieťaťu. Neplatí to ani v opačnom prípade, keď je muž vytešený. Neskôr prídu náročné situácie, ktoré ho budú konfrontovať s tým, že rodičovstvo nie je jednoduché.

Základ teda je nespanikáriť a uvedomovať si, že pocit vzťahu príde, keď ho budeme systematicky budovať?

Pomôže už len to, že niekto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Otcovia v plienkach

Rodičovstvo

Rozhovory

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie