Denník N

Taraba odvolal riaditeľa Národného parku Poloniny, nahradil ho manželkou kontroverzného lesníka

Poloniny, kostolík v Ruskom Potoku. Foto – Soňa Mäkká
Poloniny, kostolík v Ruskom Potoku. Foto – Soňa Mäkká

Odvolaného riaditeľa Národného parku Poloniny Miroslava Buraľa nahradila Martina Vlasáková, manželka lesníka, ktorý ako prednosta úradu životného prostredia v Humennom povolil výrub zdravých stromov. Vlasáková zatiaľ nevie, či sa prihlási do výberového konania na pozíciu riaditeľky.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minister životného prostredia odvolal riaditeľa správy Národného parku Poloniny Miroslava Buraľa. Ide už o piateho z deviatich riaditeľov národných parkov, predtým prišli o miesto riaditelia správ Tatranského národného parku, Veľkej Fatry, Nízkych Tatier a Malej Fatry.

Rezort nezverejnil dôvod odvolania, rovnako ako pri predchádzajúcich prípadoch. Ministerstvo pod vedením Tomáša Tarabu (za SNS) vo všeobecnosti tvrdí, že odvolávať riaditeľov a generálnych riaditeľov podriadených organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva bez uvedenia dôvodu umožňuje zákon o štátnej správe a starostlivosti o životné prostredie.

Buraľ sa stal riaditeľom po verejnom výberovom konaní v roku 2022. Je botanik, na správe parku pracoval viac ako 30 rokov.

Vedením poverili krajinárku Martinu Vlasákovú, ktorá na správe parku pracuje od roku 2003. „To je predčasné, uvidím,” odpovedala na otázku, či sa plánuje prihlásiť do výberového konania. S ministrom Tarabom ani so štátnym tajomníkom Filipom Kuffom sa podľa jej slov nepozná a poverenie ju prekvapilo.

Mala nezhody s riaditeľom

Podľa informácií Denníka N mala Vlasáková dlhodobé nezhody s riaditeľom Buraľom vzhľadom na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lesy SR

Ochrana prírody

Príroda

Tomáš Taraba

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie