Denník N

Prečo je v poriadku odmietnuť pozvanie von a ako citlivo povedať nie

Ilustrácia - M. O. s Midjourney
Ilustrácia – M. O. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Richard Sima, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Zúčastnili ste sa na spoločenskej udalosti iba preto, že ste báli odmietnuť pozvanie?

Nabudúce pokojne povedzte nie. Výskum ukazuje, že odmietnutie pozvania nemá taký výrazný sociálny dosah, ako si predstavujeme.

„Zistili sme, že ľudia opakovane preceňujú tieto negatívne následky,“ vraví Julian Givi, výskumník v oblasti marketingu na Univerzite v Západnej Virgínii a spoluautor štúdie.

Povedať nie síce nie je ľahké, ale nepovedať to tiež prináša negatíva.

Môže nás to dostať do nepríjemných situácií alebo spôsobiť, že zrušíme iné plány, prípadne sa uchýlime ku ghostingu (náhle ukončenie kontaktu a vyhýbanie sa inej osobe – pozn. red.), hovorí Vanessa Bohnsová, profesorka organizačného správania z Cornellovej univerzity, ktorá sa nepodieľala na spomenutej štúdii.

„Môže to viesť k negatívnym následkom pre obe strany.“

So strachom z odmietnutia pozvania tiež prichádzajú alternatívne náklady, teda obetované príležitosti.

„Predstavte si, že prikývnete na veci, ktoré vnútorne odmietate,“ vraví Bohnsová. Na mysli má napríklad kvalitný čas strávený osamote či blažené pocity bezstarostnosti.

„Vyhorenie je skutočná vec,“ vraví Givi. „Je dôležité nájsť si čas pre seba a iba relaxovať.“

V mysli preháňame

Givi a jeho kolegyňa Colleen Kirková, odborníčka na marketing z Technologického inštitútu v New Yorku, uskutočnili päť experimentov s vyše 2000 online účastníkmi.

V rámci prvého experimentu si jedna skupina mala predstaviť, že odpovie „nie“ na pozvanie priateľa do múzea, a aj to, ako by sa ten priateľ asi cítil. Druhá skupina si mala predstaviť opak, teda že priateľ odmietne ich pozvanie do múzea.

Tí, ktorí pozvanie odmietli, v porovnaní s odmietnutými sústavne preceňovali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie