Denník N

Vývoj bojov (701. deň): Budúcnosť vojny prichádza a ľudia sú v nej druhoradí – umelá inteligencia si už vyberá ciele

Operátor dronu. Foto . ukrajinská armáda
Operátor dronu. Foto . ukrajinská armáda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ukrajinci ukázali, ako si ich dron vyberá medzi ruskou technikou.
  • Detaily o výnimočnej ruskej operácii v Avdijivke.
  • Ukrajinci postúpili medzi Robotyným a Verbovým.
  • Rusi zverejnili video z miesta dopadu Il-76, o zajatcoch nedokazuje vôbec nič.
  • Mapa dňa – Avdijivka
  • Videá dňa – Rusi dokázali prispôsobiť dron na vystreľovanie protitankových striel; ukrajinský pozemný dron zaútočil na most; ukrajinská pozícia v rozstrieľanom lese; ako sa zohrieva tank v zime.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 25. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Ukrajinci ukázali, ako si ich dron vyberá medzi ruskou technikou. Je len otázkou času, kedy moderné bojisko ešte viac ako drony zmení umelá inteligencia v kombinácii s dronmi.

Už na jeseň sme písali o tom, že Rusi pracujú na novej verzii kamikadze dronov Lancet, ktoré v záverečnej časti útoku nemusia navádzať na cieľ operátori, ale cieľ si vďaka AI vyberie, zameria a namieri naň samotný dron. Podľa ruského výrobcu už dokonca prebehli úspešné skúšky priamo na fronte.

Nevie sa s istotou, či je to pravda a aký je rozsah nasadenia modernizovanej verzie dronu známej pod označením Izdelije-53, ale existuje prinajmenšom jedno video, ktoré údajne zachytáva taký útok. Ak sa to aj zatiaľ nestalo, skôr či neskôr Rusi uspejú.

Tento týždeň svoj pokrok v umelej inteligencii prezentovali Ukrajinci, ktorí majú vo výhodu vo veľmi veľkom IT sektore fungujúcom už pred vojnou. V krajine pracuje viacero spoločností, ktoré sa sústreďujú práve na využitie AI, a minimálne jedna z nich sa dostala ďaleko. Už doteraz bolo bojisko na Ukrajine miestom, ktoré zo vzduchu neustále monitorovali a do značnej miery aj ovládali drony. Nová schopnosť z nich robí rádovo nebezpečnejšie zbrane.

Ako to vyzerá, odhalilo video z prieskumného dronu, o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie