Denník N

Meral tri metre a vážil 250 kíl. Zistili, prečo vymrel „giganto“, najväčší primát všetkých čias

Umelecké stvárnenie skupiny G. blacki v lese v južnej Číne. Foto – Garcia/Joannes-Boyau (Southern Cross University)
Umelecké stvárnenie skupiny G. blacki v lese v južnej Číne. Foto – Garcia/Joannes-Boyau (Southern Cross University)

Cesta k vyhynutiu bola postupná a nešlo o náhlu udalosť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dospelý gorilí samec môže vážiť až 180 kilogramov a merať do 170 centimetrov. No v porovnaní s Gigantopithecom blacki by vyzeral skôr ako mláďa. Tento živočích bol najväčším primátom, aký kedy obýval Zem. Meral tri metre a vážil 250 kilogramov.

Ľudoop žil takmer dva milióny rokov na území dnešnej juhovýchodnej Číny, ale v čase, keď do oblasti prišli prví ľudia, z fosílnych záznamov úplne zmizol.

Dôvod jeho vymretia nie je známy. „Príbeh G. blacki je v paleontológii záhadou – ako mohol taký mohutný tvor vyhynúť v čase, keď sa iné primáty dokázali prispôsobiť a prežiť? Nevyriešená príčina jeho zmiznutia sa stala svätým grálom v tejto disciplíne,“ hovorí paleontológ Jing-čchi Čang z Čínskej akadémie vied.

Kam sa tieto gigantické ľudoopy –  pre svoje rozmery prezývané „giganto“ – podeli a čo prispelo k ich pádu? Témou sa zaoberá článok, ktorý vyšiel tento mesiac v top vedeckom časopise Nature.

Porovnanie človeka s Gigantopithecom blacki. Zdroj – Wikipédia/CC BY-SA 4.0

Ako súčasť tradičnej čínskej medicíny

Živočícha pomenoval nemecký antropológ Ralph von Koenigswald v roku 1935 na základe

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Prírodné vedy

Veda

Teraz najčítanejšie