Denník N

Prokurátorka Ontkovičová: Nevidím, že by tu išlo o poškodených

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Chýba mi odborná diskusia, návrh trestných kódexov ma prekvapil a niektoré zmeny si neviem odôvodniť, hovorí európska delegovaná prokurátorka Renáta Ontkovičová, ktorá kedysi dozorovala kauzu nástenkového tendra.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ako dlho pracujete na prokuratúre?

Od ukončenia štúdií, už to bude viac ako 33 rokov. Začínala som na Okresnej prokuratúre v Humennom, kde som pracovala päť rokov. Pokračovala som na Krajskej prokuratúre v Prešove, kde som bola asi desať rokov. V roku 2007 som sa prihlásila do výberového konania na Úrad špeciálnej prokuratúry, kde som pôsobila takmer trinásť rokov – až do roku 2021, keď som sa prihlásila do výberového konania na európsku prokuratúru.

Aké prípady ste riešili na Krajskej prokuratúre v Prešove?

Pracovala som na oddelení prvostupňovej trestnej agendy boja s organizovaným zločinom. Patrili tam trestné činy proti zdraviu a životu, čiže násilného charakteru – ako vraždy, znásilnenia závažnejšieho charakteru aj závažnejšia ekonomická trestná činnosť.

Prečo ste išli na Úrad špeciálnej prokuratúry? Verili ste tomu, že takúto inštitúciu potrebujeme?

Určite, keďže som sa tam prihlásila. Bola to vtedy nová inštitúcia, ktorá vznikla v roku 2004. Zvažovala som, či áno alebo nie, ale za tých trinásť rokov, počas ktorých som tam pôsobila, som dospela k záveru a stále si to myslím, že špecializácia tejto inštitúcie a celkovo špecializácia inštitúcií je dôvodná. Prispieva k profesionalizácii a efektívnejšiemu a účinnejšiemu vyšetrovaniu daných trestných činov, na ktoré má kompetenciu.

Video: Prokurátorka Ontkovičová: Nevidím, že by im išlo o poškodených

Stratil podľa vás Úrad špeciálnej prokuratúry svoje opodstatnenie, ako hovoria vládni politici?

Nebudem komentovať vyjadrenia politických subjektov, ale pracovala som tam dlhé roky a som presvedčená, že na úrade je aj teraz značný rozsah agendy, o čom svedčia aj štatistické údaje; dá sa to veľmi ľahko zistiť. Špecializácia tohto úradu je dôvodná a úrad má opodstatnenie. Ako európska delegovaná prokurátorka sa stretávam aj s kolegami z iných krajín a zisťujem, že tieto špecializované útvary aj v rámci prokuratúry sú aj v iných členských krajinách a opodstatnenie majú.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Úrad špeciálnej prokuratúry

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie