Denník N

SNS odo mňa odpísala sľuby o kúpeľníctve, sťažuje sa kandidát SaS

23. január 2016: Andrej Danko na tlačovej besede oznamuje, že SNS má ako jediná v programe rozvoj kúpeľníctva. Novinárom ukazuje aj mapu liečivých prameňov. Foto - TASR
23. január 2016: Andrej Danko na tlačovej besede oznamuje, že SNS má ako jediná v programe rozvoj kúpeľníctva. Novinárom ukazuje aj mapu liečivých prameňov. Foto – TASR

Andrej Danko rád hovorí, že SNS je jedinou stranou, ktorá presadzuje rozvoj kúpeľníctva. Jeho myšlienky sa však až príliš podobajú na návrhy, ktoré mu pred necelým rokom poslal súčasný kandidát za SaS Tibor Bindas.

Predseda SNS Andrej Danko v posledných týždňoch rád hovorí o tom, že zo Slovenska by chcel urobiť kúpeľnícku veľmoc. „Často hovoríme, že nemáme more, nechodia turisti. Ale keď my chodíme v lete k Chorvátom a Turkom, prečo by oni nemohli chodiť v zime k nám?“ pýta sa.

SNS preto predstavila niekoľko nápadov, ako dostať ľudí do kúpeľov. V programe napríklad sľubuje nižšiu sadzbu DPH pre služby v tomto odvetví.

V posledných týždňoch o tomto nápade hovoril v niekoľkých rozhovoroch v celoštátnych médiach, zorganizoval aj tlačovú konferenciu. „SNS má ako jediná strana rozvoj kúpeľníctva vo svojom programe,“ zdôrazňuje Danko.

Jeho vízia však má jeden nedostatok. Je pravdepodobné, že nepochádza z Dankovej hlavy ani ju nevymyslel nikto z mozgového trustu SNS.

Presadzovať rozvoj kúpeľníctva Dankovi navrhol Tibor Bindas (52), ktorý vo voľbách kandiduje za SaS. Vlani na jar poslal Dankovi a spol. e-mail aj s odkazom na svoje staršie blogové články, kde sa tejto téme podrobne venuje.

„Fínsko je známe vo svete ako krajina tisícky jazier, prečo by sa o Slovensku nemohlo hovoriť ako o krajine tisícok liečivých prameňov?“ píše Bindas vo svojom článku z decembra 2014.

Podobnosť čisto náhodná?

Danko dal Bindasovi najavo, že nemá záujem, napísal mu len stručný e-mail: „Ďakujem za víziu, mám svoju. S úctou Danko.“

O pár týždňov začala SNS aktívne hovoriť o rozvoji kúpeľníctva a niektoré Dankove formulácie sa až nápadne podobajú Bindasovým.

„Tak ako Fínsko nazývajú krajinou tisícich jazier, Slovensko má na to, aby ho nazývali krajinou tisícich prameňov,“ hovoril šéf SNS pred mesiacom na tlačovej konferencii.

Podľa Bindasa je miera „inšpirácie“ až príliš zjavná. „SNS v predvolebnej kampani bezočivo ukradla moju víziu,“ hovorí.

Tibor Bindas blog.sme.sk Andrej Danko Slovensko môže byť krajinou tisícich prameňov

Príbeh s Dankovým ponorením sa do rozvoja kúpeľníctva môže na prvý pohľad pôsobiť ako malichernosť. Je však aj dobrou ilustráciou, ako funguje politický marketing: dôležité nie sú autentické myšlienky, ale snaha za každú cenu prísť s niečím chytľavým.

SNS obvinenia, že si privlastnili cudzie myšlienky, odmieta. „Predseda Danko je desať rokov aktívny v oblasti termálnych prameňov, s touto témou sa stretol, keď pôsobil ako podnikateľ  a advokát v oblasti Popradu,“ vysvetľuje hovorkyňa strany Zuzana Kohútková.

Bolo podľa nej úplne prirodzené, že si SNS tému osvojila. „Je známe, že v cestovnom ruchu na Slovensku sa nevyužívajú všetky možnosti, ktoré by toto odvetvie mohli posunúť dopredu.“

Kde máte copyright?

Ešte ráznejší bol Dankov kolega a jeden z podpredsedov SNS Anton Hrnko. Keď s ním denník Pravda pred pár dňami organizoval online rozhovor, Bindas sa ho v ňom spýtal, prečo SNS využíva jeho víziu.

„Máte na to copyright? SNS sa o kúpeľníctvo zaujímala, skôr než sa vaša strana objavila na politickej scéne. Tieto otázky sme riešili už vo volebných programoch v roku 1992,“ odpovedal mu Hrnko.

Presadzovať rozvoj schátralého slovenského kúpeľníctva skutočne nie je originálne. Hrnko má pravdu, že rozvoj tohto sektora SNS sľubovala už v roku 1992. „Budeme podporovať efektívne využitie bohatstva minerálnych a liečivých vôd pre cestovný ruch, kúpeľníctvo a obchod,“ píše vo vtedajšom programe.

Lenže nie je jasné, čo SNS, ktorá bola odvtedy dvakrát súčasťou vlády, pre kúpeľníctvo urobila. Za posledných desať rokov nie je možné nájsť žiadnu tlačovú konferenciu ani rozhovor, kde by sa SNS k tejto téme vyjadrovala. Zmenilo sa to až vtedy, keď sa na ňu obrátil Bindas.

Dohoda so Sulíkom

Bindas v súčasnosti pracuje ako úradník v Prešovskom kraji. Kúpeľníctvu sa venuje vo voľnom čase. „Pochodil som viaceré kúpeľné strediská. Je trestuhodné, ako sme si nechali schátrať napríklad Korytnicu,“ hovorí.

Pred rokom začal s touto témou oslovovať všetky strany, ktoré mali nádej dostať sa do parlamentu. „Bolo mi jedno, kto sa tej témy chopí. Šlo mi hlavne o to, aby sa v tejto oblasti už začalo niečo robiť.“

Väčšina strán na jeho e-maily nereagovala, odpísali len dvaja: Danko z SNS, že nemá záujem, a Richard Sulík z SaS, ktorého téma zaujala.

Bindas sa nakoniec so Sulíkom dohodol, že bude za jeho stranu kandidovať aj do parlamentu – ako nestraník na 126. mieste.

Symbolom úpadku slovenského kúpeľníctva je kedysi populárne stredisko Korytnica. V súčasnosti tu funguje už len prevádzka na stáčanie minerálnej vody rovnakého mena, areál ako taký zostáva už trinásť rokov nevyužitý. Foto – Wikipedia
Symbolom úpadku slovenského kúpeľníctva je kedysi populárne stredisko Korytnica. V súčasnosti tu funguje už len prevádzka na stáčanie minerálnej vody rovnakého mena, areál ako taký zostáva už trinásť rokov nevyužitý. Foto – Wikipedia

Rozvoj kúpeľníctva je Bindasovým jediným programom. „Nepočítam s tým, že budem zvolený. Ale budem rád, ak sa začne o tejto téme viac hovoriť,“ dodáva.

Bindasovi neprekáža to, že si SNS tému osvojila – napokon, sám ju strane ponúkal. Hnevá ho, že to urobila bez jeho vedomia a hlavne po tom, ako jeho nápady oficiálne odmietla.

„Medzičasom ma totiž nominovali na kandidátku SaS. A pred pár týždňami som zistil, že iná strana pred voľbami komunikuje moje tézy, čo bolo pre mňa nemilé zistenie,“ hovorí Bindas.

Prvý z HZDS

Bindasova kandidatúra je pozoruhodná ešte v jednom smere. Stal sa zrejme historicky prvým kandidátom za SaS do parlamentu, ktorý bol v minulosti členom HZDS Vladimíra Mečiara.

Bindas začiatkom 90. rokov dokonca sedel za HZDS vo vtedajšom Federálnom zhromaždení. „V Prahe som hlasoval za vznik Slovenska,“ píše.

Z hnutia vystúpil už krátko po vzniku Slovenska. „Vystúpil som ešte pred Milanom Kňažkom a budúcim prezidentom Michalom Kováčom. Mnohí sa mi vtedy divili, že som nevyužil takú historickú šancu, v ktorej som sa mohol poriadne nabaliť. Veď po mojom odchode sa tu začala „divoká privatizácia“, kde z večera do rána sa rodili veľkí milionári,“ dodáva Bindas na svojej stránke.

Slovensko

Teraz najčítanejšie