Denník N

High 5ive: Madsa Mikkelsena nikdy nie je dosť

Záber z filmu Michael Kohlhaas. Foto - Polyband
Záber z filmu Michael Kohlhaas. Foto – Polyband

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

V kinách práve prebieha prehliadka súčasných severských filmov Scandi. Medzi ťaháky programu patrí aj historická dráma Bastard v hlavnej úlohe s charizmatickým Madsom Mikkelsenom. Film som ešte nevidel, no nedávno som si z jeho repertoáru dal snímku Michael Kohlhaas (2013), nakrútenú podľa novely Heinricha von Kleista.

Zostupujeme do 16. storočia a v minimalistickej estetike sa niet ani na čo iné pozerať než na skvelého Mikkelsena. Ako bolo pred 500 rokmi možné si vymôcť právo a do akej miery je to možné dnes? Je spravodlivosť najvyššie dobro, za ktoré sa oplatí bojovať či obetovať? Mrazivé paralely so súčasnosťou v spoločnosti skvelého herca.

*

Najhoršie je pripomínať si hudbu v súvislosti s úmrtiami jej tvorcov. V tom momente už vieme, že sa ničoho nového nedočkáme. Takto sa mi pred očami oživuje Jose Luis Vasquez alias The Soft Moon, ktorý nás prednedávnom opustil. Vybavuje sa mi atmosféra jeho obývačkového koncertu v Košiciach pred vyše desiatimi rokmi.

Z diskografie si opäť púšťam jeho prvý rovnomenný album, basové slučky a škrípajúce gitary sa vlnia v správne živelnom postpunku. A aby splínu nebolo dosť, čítam, že spolu s Vasquezom opustil svet aj člen projektu Tropic of Cancer John Juan Mendez s priateľkou. Jeho temná melanchólia teraz znie ešte černejšie. Načúvajte.

*

V zahmlenej krajine ešte chvíľu ostaneme. Nie veľmi často sa mi stáva, aby ma doteraz neznáma nahrávka hneď pri prvom počutí oslovila natoľko, že s ňou súzniem a cítim sa v nej doma. Aj keď „byť doma“ na platni

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie