Denník N

Nevidel niekto Terezku? Ako som hľadala dcéru postrelenú na filozofickej fakulte

Dora Čechova. Foto - Respekt/Milan Jaroš
Dora Čechova. Foto – Respekt/Milan Jaroš

Zápisky Dory Čechovej, ktorej dcéra Terezka bola postrelená 21. decembra pri útoku na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čítanie z Respektu raz týždenne. Denník N sa stal jedným zo spolumajiteľov českého týždenníka Respekt. Benefitovať z toho budú aj predplatitelia Denníka N: raz týždenne zverejníme text z Respektu. V budúcnosti uvažujeme aj o možnosti spoločného predplatného. O tejto možnosti budeme predplatiteľov včas informovať. Aby Vám informácia neušla, stačí mať aktivovaný odber newslettra Novinky z redakcie.

21. december 2023

Predvianočný deň, posledný deň v práci, od zajtrajška môžeme sláviť Vianoce. Z domu všetci odchádzame za svojimi povinnosťami. Terezka si so sebou do školy nesie krabičku s vianočným pečivom.

15:05. Na Messengeri si čítam správu, ktorú poslala o 12:35: Napíšeš mi recept na marcipánové koláčiky?

Usmejem sa. Niekomu z ročníka pečivo chutilo.

15:10. Automaticky sa pozriem do mobilu na internet. V hlavných správach sa objavil titulok: Na filozofickej fakulte sa strieľa.

Strhnem sa. Terezka študuje na filozofickej fakulte.


Idem za manželom do pracovne.

„Na filozofickej fakulte sa strieľa,“ hovorím.

„Čože?“ vytrhnem ho z práce. „To nič neznamená, Terezka je určite v poriadku,“ vraví automaticky. „Skúšala si jej volať?“

„Nie, zavolám jej.“


15:33. Volám, nedvíha telefón.

15:34. Píšem SMS: Si v poriadku? Teri, ozvi sa! Prosím.

15:38. Píšem ďalšiu SMS: Teri, kde si.


„Neozýva sa,“ hovorím.

„To ešte nič neznamená,“ upokojuje ma manžel.

Aj on si na počítači otvorí spravodajstvo. Správy o streľbe na filozofickej fakulte pribúdajú jedna za druhou. Vidíme študentov na ochodziach budovy, zábery strelca… Je to nereálne.

Podobné udalosti sme videli v spravodajstve viackrát, z iných krajín. Netýkali sa nás a ten mechanizmus vnímania spravodajstva je v nás aj teraz. Správy zaplavujúce internet sú stále neskutočné, akoby sa odohrávali v inej realite.

Prichádza syn.

„Na filozofickej fakulte sa strieľa. Je tam Terezka,“ hovorím.

„No, ty vole.“


Na mobile mi začínajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čítanie z Respektu

Rodičovstvo

Silné ženy

Streľba v Prahe

Životy žien

Rodina a vzťahy, Svet

Teraz najčítanejšie