Denník N

Ministerka nekultúry a netolerancie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autorka je poslankyňa NR SR a podpredsedníčka PS

Charakteristík práce ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej je mnoho, ale azda najviac ju charakterizujú práve tieto dve slová. Súčasná ministerka nemá na to viesť tento dôležitý rezort tak po stránke odbornej, ako aj ľudskej. Za pár týždňov svojho pôsobenia na ministerskej stoličke dokázala nemožné – spojiť desaťtisíce ľudí, ktorí žiadajú jej odchod. Už ich je viac ako 175-tisíc. To je viac, ako dostala Slovenská národná strana, na chrbte ktorej sa do parlamentu dostala.

Martina Šimkovičová robí neodborné zásahy do fungovania fondov či do fungovania a nezávislosti vedenia kultúrnych inštitúcií. A absolútne nepochopila podstatu kultúry, ktorej sila a podstata spočíva aj v jej pestrosti. Všetky tieto aspekty jasne preukazujú absolútnu nekompetentnosť a škodlivosť Martiny Šimkovičovej pre celú oblasť kultúry a umenia.

Podnecovanie homofóbie a transfóbie, ktorým ministerka zaplavila komunikačné kanály jej úradu, by nemalo mať miesto v komunikácii žiadnej štátnej inštitúcie či ministerky. Ale obzvlášť neprijateľne znejú práve z úst ministerky kultúry. Rezort, ktorý dostala na starosť dočasne viesť, by mal byť tým, ktorý rozvíja rozmanitosť, podporuje menšiny, chápe ich dôležitosť a miesto v spoločnosti. Namiesto toho sme si iba deň po tom, čo špeciálna prokuratúra uzavrela teroristický útok na Zámockej, pri ktorom zomreli dvaja queer ľudia Matúš Horváth a Juraj Vankulič, z úst ministerky kultúry vypočuli slová jej nenávistného boja proti LGBTI+ ľuďom.

Martina Šimkovičová a jej súputníci z SNS sa zvyknú hrdo biť do pŕs, ako im záleží na tradičnej ľudovej kultúre – tak mám pre nich odkaz. Nedávno ma na verejnosti zastavila skupina mladých ľudí, ktorí pôsobia v známom slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve. A títo mladí ľudia mi chceli poďakovať za to, čo robíme na podporu LGBTI+ ľudí. Lebo aj oni patria do tejto menšiny. A nie, nijako sa to nevylučuje s tradičnou ľudovou tvorbou, ktorej sa s láskou a nadšením venujú.

Čo sa však s kultúrou a umením vylučuje, je homofóbia, transfóbia a nenávistné prejavy. Umenie a kultúra dokážu ťahať spoločnosť dopredu. A to je presne to, čo súčasnej vláde prekáža. Tá nás chce silou-mocou a so všetkou aroganciou moci ťahať späť. K desaťtisícom ľudí sa pridávajú umelci a umelkyne, ale aj vysoké školy, ktoré jasne deklarujú, že ministerka kultúry má spájať, má dávať priestor všetkým menšinám – aj tej, na ktorú teraz útočí.

Namiesto toho, aby Martina Šimkovičová na túto výzvu reflektovala, pokúša sa veľmi nepodarene a zúfalo túto výzvu a ľudí pod ňou podpísaných spochybniť. A keďže pani ministerke chýba sebareflexia a z postu nehodlá odstúpiť, musíme sa o jej odvolanie pokúsiť my poslanci a poslankyne. Vládna koalícia sa opäť zachová alibisticky a svojho človeka, aj keď nekompetentného, na poste pravdepodobne podrží. Budeme ale čakať, čo na to povie prezidentský kandidát Peter Pellegrini, ktorý v utorok na návšteve koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau povedal, že zlu sa neustupuje. Že ideológia násilia a xenofóbie zostane rovnakou ideológiou, nech je zaodená do akýchkoľvek vznešených fráz o národe, jeho jedinečnosti či predurčenosti. Pán Pellegrini má tak jedinečnú možnosť ukázať, či sú jeho slová len prázdne frázy, pretože tak veľmi túži po prezidentskej stoličke, že sa opäť zachová alibisticky. Alebo naplní vlastné slová, ktoré povedal na pietnom mieste, lebo dôvody na odvolanie súčasnej ministerky kultúry sú aj v slovách predsedu parlamentu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Martina Šimkovičová

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie