Denník N

Voľby sú zodpovednosťou. Nás všetkých

Dnes nejde o klasický súboj ľavica – pravica. Prehrou spoločnosti bude, ak sa do Národnej rady dostanú fašisti, radikáli či podobné indivíduá.

Autorka je poslankyňou Európskeho parlamentu za Smer-SD

Neviem, či som len sama, ale mám taký pocit, že tieto voľby sú až do ohlásenia volebného výsledku azda „najnepredvídateľnejšie“ za dlhé obdobie. Rastúce emócie, prejavujúce sa najmä stupňovaním urážok a útokov na politických konkurentov, dosahujú pomaly na úplné dno, ktorého sme hádam ešte neboli v kampani na Slovensku svedkami. Prispeli k nemu takzvané „nové strany“ a ich fejsbukoví a internetoví prívrženci, často nedosahujúci ani vek umožňujúci účasť na voľbách.

Bohužiaľ, aj (ne)bulvárne médiá preberajúce „informácie“ z pofidérnych zahraničných zdrojov, nepochopenie na strane niektorých štandardných strán a hnutí, ktoré v návale strachu pred rastúcimi percentami podivných zoskupení usilujúcich sa dostať do parlamentu nepochopili, že dnes nejde o klasický súboj ľavica – pravica, ale že prehrou spoločnosti bude, ak sa do Národnej rady dostanú fašisti, radikáli či podobné indivíduá.

Vylučovanie sa z budúcej koaličnej vlády je dlhodobo smutne typické pre našu politickú scénu. Základom zostavovania vlády v každom členskom štáte Európskej únie je víťazná strana (teším sa na oponentúru tohto faktu relevantnými príkladmi), navyše si naozaj neviem spomenúť, kedy a v ktorej krajine Únie za ostatných desať rokov niektorí z politických lídrov opozície dopredu oznamovali, že s víťazom volieb vládu nevytvoria (s výnimkou extrémistov, ktorí radi/y zostávajú v opozícii). Mám, samozrejme, na mysli už spomínané štandardné strany. O to viac ma mrzí, že tejto zvláštnej vylučovacej predstave postupne prepadli nielen médiá, ktoré si zachovali aspoň ako-tak punc solídnosti a mienkotvornosti, ale aj niektorí skúsení politici.

Nezlučiteľnosť programov liberálov a konzervatívcov a ich následnú neschopnosť zotrvať vo vláde dlhšie ako rok (čo sa teraz viacerí z nich snažia prízemne a netaktne hodiť na krk expremiérke Radičovej) zastierajú súčasní opoziční lídri výkrikmi a nadávkami na Fica. V ich euforickej predstave porážky Fica im uniklo, že uplatňovaním nezmyslenej a v Európe nevídanej „vylučovacej“ taktiky, zosmiešňovaním a urážaním parlamentu a princípov parlamentnej demokracie (a vlastne aj seba samých) postupne vytvárajú priestor pre rôzne extrémistické a radikálne zoskupenia.

Pred nami všetkými, ktorým záleží na tom, aby v Národnej rade extrémisti a fašisti nesedeli, zostáva posledných pár dní, počas ktorých môžeme občanom ukázať, že po voľbách bude Slovensko naďalej proeurópskou krajinou, so všetkými výhodami, ale aj komplikáciami, ktoré sme pripravení riešiť bez urážok a nadávok. Čaká nás totiž pre Slovenskú republiku veľmi významné predsedníctvo celej EÚ. Za to tá slušnosť a korektnosť stoja.

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie