Denník N

Miriam Lexmann: Európa chce znížiť závislosť od Číny, Fico sa vybral opačným smerom

Europoslankyńa za KDH Miriam Lexmann. Foto N - Tomáš Benedikovič
Europoslankyńa za KDH Miriam Lexmann. Foto N – Tomáš Benedikovič

Európa urobila podľa europoslankyne za KDH pri Číne rovnaké chyby, aké predtým spravila pri Rusku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) dlhodobo upozorňuje na riziká, ktoré pre demokratický svet podľa nej predstavuje komunistická Čína. Pred troma rokmi ju Peking spolu s niekoľkými ďalšími politikmi a akademikmi zaradil na svoj sankčný zoznam.

V rozhovore pre Denník N opisuje aktivity Číny, ktoré podľa nej mali Slovensko zaujímať, a komentuje kroky súčasnej Ficovej vlády, vrátane podpory čínskej fabriky na výrobu batérií do elektromobilov.

Ako by sme mali vnímať Čínu? Označili by ste ju za hrozbu? 

Slovensko je neveľká krajina. Zodpovedné vlády v takýchto neveľkých krajinách, ako je to napríklad v pobaltských štátoch, sa dlhé roky pozerali s obavami na európsku závislosť od Ruska. Závislosť od štátu, ktorý je nedemokratický a nepredvídateľný, vnímali ako niečo, čo prináša bezpečnostné hrozby. Pokiaľ pomenovanie „hrozba“ sedí pri Rusku, a dnes sme, žiaľ, toho svedkami, podľa môjho názoru môžeme rovnako posudzovať aj Čínu.

Totalitný režim čínskej komunistickej strany dnes predstavuje najväčšiu hrozbu pre našu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Európska únia

KDH

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie