Denník N

Ako dospieť v kraji, kde láska a budúcnosť nie sú témou? Oceňovaná kniha Šeptuchy dostala divadelnú podobu

Z inscenácie Šeptuchy v Spišskom divadle. Foto - Robert Tappert
Z inscenácie Šeptuchy v Spišskom divadle. Foto – Robert Tappert

Spišské divadlo pripravilo dramatizáciu románu Aleny Sabuchovej.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Alina a Dorota sú najlepšie kamarátky a obe sú nešťastné. Prvá preto, že sa zaľúbila do nesprávneho muža, druhá preto, že lásku a porozumenie nenachádza doma. O to viac sú nešťastné, že okrem seba o svojich pocitoch nemajú s kým iným hovoriť.

Obe totiž žijú v Podlasí, svojráznom regióne na severovýchode Poľska. Ľudia tam veria poverám, klebetia a náplňou ich života je sledovať telenovely, ísť do kostola alebo za ľudovými liečiteľkami, šeptuchami, o ktorých z vlastnej skúsenosti písala Alena Sabuchová.

Spišské divadlo sa jej knihu Šeptuchy rozhodlo zinscenovať. Výsledkom je dvojhodinová dráma s komediálnymi prvkami o živote v prostredí, kde mladí nenachádzajú vzory a ľudí netrápi budúcnosť. Až na Dorotu a Alinu.

Kristína Kotarbová v inscenácii Šeptuchy. Foto – Robert Tappert
Z inscenácie Šeptuchy v Spišskom divadle. Foto – Robert Tappert

Lásku hľadajú cez návody v Brave

„V niečom je to veľmi smutná kniha,“ hovorí režisérka Mariana Luteránová. Zapáčila sa jej presnosť, s akou Alena Sabuchová zachytáva a pomenúva veci a zároveň si zachováva zmysel pre humor. „Najviac ma však oslovila rovina, ktorá hovorí o spolužití, odchádzaní a neláske,“ vraví Luteránová.

Alena Sabuchová za román Šeptuchy v roku 2020 získala hlavnú Cenu Anasoft litera, Cenu Jána Johanidesa v kategórii do 35 rokov aj cenu René, ktorú udeľujú študenti a študentky zapojených stredných škôl.

Pre režisérku Marianu Luteránovú to bola jej prvá spolupráca so Spišským divadlom. Oslovil ju umelecký šéf Viktor Kollár, aby pripravila predstavenie na tému „láska“, ktorá je nosnou témou aktuálnej divadelnej sezóny. „Aj naša inscenácia je o láske, ale nie je to typická lovestory, akú by možno niekto očakával,“ hovorí Luteránová.

Šeptuchy sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo a tanec

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie