Denník N

Vývoj bojov (704. deň): Náhrobné kamene vojakov zabitých na Ukrajine potvrdzujú ruskú lož o roku 2014

Ukrajinská samohybná húfnica Bohdana. Foto - TASR/AP
Ukrajinská samohybná húfnica Bohdana. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Cintoríny priznávajú to, čo Kremeľ popieral.
  • Rusi počas víkendu postúpili pri Avdijivke a v smere na Kupiansk.
  • Ako drony nahrádzajú chýbajúce delostrelectvo a prečo sa im to darí viac v obrane ako v útoku.
  • Mapa dňa – smer Kupiansk a Avdijivka.
  • Videá dňa – ako vyzerá vojna pri železničnej trati z Avdijivky; trosky ruského BMP zasypú ukrajinskú pozíciu, na ktorú útočilo; čo dokáže kanón BMP-2; vrátilo sa blato. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 28. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Cintoríny priznávajú to, čo Kremeľ popieral. Všetko podstatné, čo Rusko hovorilo a hovorí o vojne na Ukrajine, je jedno veľké klamstvo.

Počnúc lžou o malých zelených mužíkoch, ktorí obsadili Krym, ale nič nemali s ruskou armádou (neskôr ich Putin osobne vyznamenal).

Pokračujúc ruskými agentmi, ktorí rozpútavali separatizmus na Donbase, ale podľa Rusov sa nič také nedialo (Igor Girkin alias Strelkov je najznámejší).

Ďalej tvrdeniami o genocíde 14-tisíc Rusov a potrebe denacifikácie (nič také sa nestalo – vo vojne, ktorú Rusko rozpútalo, zomrelo do februára 2022 naozaj 14-tisíc ľudí, z ktorých však len tri a pol tisíca boli civilisti ako obete bojov, zvyšok vojaci).

Lžou boli aj tvrdenia, že po roku 2014 na Ukrajine nebojovala ruská armáda, ale iba proruskí Ukrajinci (keby to bola pravda, už v roku 2014 je celý Donbas ukrajinský, pravidelná ruská armáda zastavila ukrajinský postup pri Ilovajsku a na ďalších miestach).

Prešlo desať rokov a na Ukrajine zomreli desaťtisíce a možno už státisíce Rusov. Ich hroby teraz dodatočne opäť usvedčujú Putina a celé Rusko zo lží. Príklady postupne zverejňuje projekt, ktorý na sieti X informuje o zabitých ruských dôstojníkoch. Informácie pochádzajú z otvorených zdrojov. Zatiaľ ich napočítali 3490 vrátane siedmich generálov a 87 plukovníkov. Najviac zabitých je nadporučíkov – 978. Skutočný počet je vyšší.

Mená padlých dôstojníkov sa darí získavať vďaka smútočným oznámeniam a ich pomníkom. Stáva sa, že príbuzní pozabudnú na to, že angažmán ruskej armády na Ukrajine pred rokom 2022 je oficiálne tajomstvom.

Tak sme sa dozvedeli, že podporučík Alexander Alexandrovič Bucharov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie