Denník N

Týždeň v zdraví: Vapovanie urýchľuje ústne bakteriálne infekcie. Viete, ako treba hovoriť s človekom trpiacim anorexiou? Poznáte príčiny nadúvania?

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví pripravujú pre Denník N lekári Martina Karmanová a Tomáš Havran.

V jubilejnom 100. vydaní sa môžete dočítať:

  • či môže vapovanie meniť ústny mikrobióm a urýchľovať ústne bakteriálne infekcie;
  • ako sa treba rozprávať s blízkym trpiacim anorexiou;
  • čo všetko môže byť príčinou nadúvania.

Vapovanie urýchľuje ústne bakteriálne infekcie

Vynálezca moderného vapovania ako náhrady klasického fajčenia horiaceho tabaku to nemyslel zle. Nápad inhalovať zohriaty roztok považoval za zdravšiu alternatívu pre svojho príbuzného umierajúceho na rakovinu pľúc. Výsledok je však taký, že celosvetovo rešpektované inštitúcie bijú na poplach v dôsledku pandémie vapovania.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie nie sú „elektronické cigarety“ či vaporizéry neškodné, naopak, sú zdraviu škodlivé, nie sú bezpečné a nemali by sa propagovať ako pomoc pri odvykaní od fajčenia.

Okrem toho experti evidujú alarmujúci nárast používania elektronických cigariet medzi deťmi a

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie