Denník N

Fajčenie vytvára rovnako silnú závislosť ako heroín či kokaín. Bez pomoci dokáže prestať zhruba pätina ľudí

Katarína Blažová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Katarína Blažová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Cigareta môže byť odrazovým mostíkom k marihuane a ďalším drogám, vraví Katarína Blažová.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ľuďom sa väčšinou odporúča, aby s fajčením prestali náhle, hovorí odborníčka na verejné zdravie Katarína Blažová. Ak chce človek prestať fajčiť, musí zmeniť aj svoju fajčiarsku domácnosť a odstrániť z nej všetky zapaľovače, popolníky a ďalšie veci, ktoré mu pripomínajú, aby si zapálil.

Blažová vedie poradňu na odvykanie od fajčenia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva Bratislava. V rozhovore opisuje, aké techniky možno použiť pri odvykaní od fajčenia.

O nedávnej skúsenosti z poradne povedala: „Naposledy tu bola pani, ktorá má cukrovku, ochorenie srdca a aterosklerózu. Má vysoký vek, okolo 77 rokov. Je úžasné, že aj v tom veku chce prestať. Hovorila, ako jej fajčenie škodí. No prestať s fajčením chce aj preto, lebo sa vo vlastnom byte necíti príjemne – fajčí priamo v byte, čo spôsobuje pretrvávajúci zápach z cigaretového dymu. Ženy nezriedka uvádzajú aj takéto dôvody – že nechcú zapáchať alebo vyzerať zle. Lebo fajčenie negatívne vplýva aj na pokožku. Pokožka ženy, ktorá fajčí 30 rokov, vyzerá naozaj inak.“

V rozhovore sa dočítate aj:

  • či je vhodné pomáhať si pri odvykaní od fajčenia nikotínovými náhradami;
  • či sa pri odvykaní od fajčenia radia aj rituály typu spláchnutie „poslednej krabičky“ do záchodu;
  • či sa nestáva, že sa skoncovanie s cigaretami preklopí do inej závislosti alebo nezdravej činnosti, napríklad nadmernej konzumácie sladkého;
  • čo si odborníčka na verejné zdravie myslí o varovných obrázkoch na cigaretových škatuľkách.

Prečo je závislosť od fajčenia taká silná?

Je to v dôsledku nikotínu, ktorý môžeme nazvať drogou. Závislosť, ktorú vytvára, je rovnako silná ako od iných drôg – napríklad heroínu či kokaínu. Táto závislosť spĺňa všetky kritériá drogovej závislosti.

Nikotín sa viaže na nikotínové receptory v mozgu a prispieva k uvoľňovaniu chemických látok ako dopamín, serotonín či endorfíny. Tie spôsobia, že sa fajčiar cíti spokojný, šťastný a uvoľnený. Fyzická závislosť sa vyvinie až po určitom čase. Nie je to hneď.

Za aký čas sa vytvára závislosť?

Rozlišujú sa tri druhy závislosti. Prvou je sociálna závislosť, keď napríklad tínedžeri alebo mladí ľudia chcú zapadnúť do partie, tak fajčia, lebo to robia aj iní. No je to len príležitostné a deje sa to skôr pri spoločenských udalostiach. Potom je psychická závislosť, ktorá sa vyvíja pri opakujúcich sa príležitostiach pri káve, poháriku, po obede, keď ste v strese alebo čakáte na autobus. Fajčenie je naviazané na inú aktivitu.

Približne do dvoch rokov od začiatku fajčenia vzniká aj fyzická závislosť. Tam sú prejavy ako pri iných závislostiach a organizmus si drogu pýta.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rozhovory

Zdravie

Teraz najčítanejšie