Denník N

Z koncertu do krytu pod hrozbou ruského raketového útoku. Prečo Pohoda zorganizovala festival v Kyjive

Michael Kocáb a Michal Kaščák s ukrajinskou zástavou počas festivalu Pohoda Loves Ukraine v kyjivskom klube Atlas. Foto N - Tomáš Benedikovič
Michael Kocáb a Michal Kaščák s ukrajinskou zástavou počas festivalu Pohoda Loves Ukraine v kyjivskom klube Atlas. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Najazdiť takmer 2600 kilometrov po východnej Európe za necelé štyri dni je dosť, najmä keď cestujete autobusom. Na takéto trmácanie musíte mať naozaj veľmi dobré dôvody.

Ľudia z tímu festivalu Pohoda ich mali. Rozhodli sa totiž v Kyjive posledný januárový víkend urobiť jednodňový festival s názvom Pohoda Loves Ukraine. Zobrali so sebou muzikantov, niekoľkých aktivistov aj mňa ako novinára.

Odchod naplánovali 25. januára večer z bratislavskej Novej Cvernovky. Tam sa dá rýchlo dostať z centra mesta električkou, takže kto chcel, stihol aj protest na Námestí SNP.

To sme ešte netušili, že počas tohto zájazdu sa politika s hudbou budú pretínať omnoho intenzívnejšie.

Pohoda a Atlas

Keď nastupujeme do autobusu na parkovisku za Cvernovkou, je štvrtok krátko po 20.00. Čaká nás cesta cez Česko a Poľsko, je síce najdlhšia, ale zároveň najrýchlejšia, lebo ide o nonstop diaľnicu až po ukrajinské hranice.

Je to pestrá zostava. Produkčný tím Pohody, pankáči z kapiel Berlin Manson a VBPS, rockeri z Karpatských chrbátov, zástupca iniciatívy Mier Ukrajine, človek z hnutia Za slušné Slovensko, ja ako novinár. V autobuse prebehne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Festival Pohoda

Hudba

Vojna na Ukrajine

Kultúra

Teraz najčítanejšie