Denník N

Z tváre sa dá vyčítať veľa, o to mi ide pri portréte, hovorí fotograf Juraj Bartoš

Portrét umelca Petra Bartoša je súčasťou aktuálnej výstavy Lingua Franca v Palffyho paláci v Galérii mesta Bratislavy. Foto - Juraj Bartoš, dielo je v majetku SNG
Portrét umelca Petra Bartoša je súčasťou aktuálnej výstavy Lingua Franca v Palffyho paláci v Galérii mesta Bratislavy. Foto – Juraj Bartoš, dielo je v majetku SNG

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sústredený muž na čiernobielej fotografii pozoruje čisté plátno a motúz visiaci cez jeho hranu. Vidíme len ruky a hlavu so sklopenými očami, v pozadí sú pootvorené dvere. To je portrét konceptuálneho umelca Petra Bartoša, zhotovil ho jeho brat Juraj Bartoš. Neúnavný aktér bratislavskej ulice s fotoaparátom v ruke, vždy pripravený zachytiť správny moment.

Jeho kariéra sa začala v 60. rokoch minulého storočia a trvá dodnes, v rozhovore do podcastu Oči dokorán sme sa porozprávali nielen o portrétoch, ale aj o dokumentárnej fotografii, ktorá je pre Juraja Bartoša signifikantná.

Tento rok ste oslávili osemdesiatku, je niečo vo vašom profesionálnom živote, čo ste ešte neodfotili? Čo by ste ešte rád zachytili?

Rád by som odfotil portrét maliarky Lilly Gombos. Už mám s ňou nejaké staršie portréty, ale rád by som nasnímal ten súčasný. Myslím si, že by bolo zaujímavé to porovnať.

Vnímam vás ako neúnavného chodca, večne prítomného v uliciach Bratislavy s fotoaparátom okolo krku. Roky dokumentujete dianie ulice, anonymných ľudí. Čo vás fascinuje na tejto činnosti?

Mojím ateliérom je Obchodná ulica a to, ako sa menila za desaťročia. Keď som ju začal fotografovať, robil som to ešte na film. Priatelia sa vtedy čudovali, že kupujem filmy a hodiny trávim v tmavej komore. Fotil som to pre seba a o niekoľko desaťročí som mal z tých banálnych fotografií veľkú výstavu v Slovenskej národnej galérii. Nakoniec, na fotografii je najzaujímavejšie, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Oči dokorán

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie