Denník N

Vývoj bojov (705. deň): Ukrajinci rozmetali malú ruskú kolónu a ukázali, ako by mohol vyzerať rok 2024

Na okraji Charkiva v prvej fáze totálnej vojny. Ruská ofenzíva tam skončila fiaskom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Na okraji Charkiva v prvej fáze totálnej vojny. Ruská ofenzíva tam skončila fiaskom. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Nie, Zalužnyj neodstúpil a je stále hlavným veliteľom ukrajinskej armády.
  • Čo naznačuje boj pri Syňkivke o roku 2024.
  • Ukrajina by sa mala prepnúť do modu strategickej obrany. Fámy hovoria aj novej ofenzíve na Charkiv. Bola by reálna? 
  • Videá dňa – záchrana zraneného ruského vojaka na improvizovanom vozidielku; ukrajinský dron uviazol v čelnom skle ruského auta.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 29. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Nie, Zalužnyj neodstúpil a je stále hlavným veliteľom ukrajinskej armády. Viaceré ukrajinské médiá v pondelok šírili nepotvrdenú informáciu o jeho odvolaní prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Milí novinári, odpovedáme každému naraz: nie, nie je to pravda,“ napísalo ministerstvo obrany.

Reagovalo tak na informácie, ktoré šírili rôzne zdroje s množstvom sledovateľov, vyhlasovali to aj viacerí ukrajinskí politici. Údajne sa obaja muži na tom dohodli a nahradiť Zalužného by mohol napríklad šéf vojenskej tajnej služby Kyrylo Budanov.

O konflikte medzi Zalužným a Zelenským sa špekuluje už dlhšie, o zlých vzťahoch medzi nimi sme písali už v decembri. Najnovšie zdroje Zerkalo Nedeli tvrdia, že na osobnom stretnutí prezident vyzval Zalužného na odstúpenie, no ten sa vraj nechystá urobiť to sám.

Nateraz sa informácie o jeho konci ukázali ako predčasné, ale stále šírené špekulácie naznačujú, že napätie v ukrajinskej elite pretrváva. K situácii sa nevyjadril ani prezident Zelenskyj, ktorý Zalužného vo večernom prejave nespomenul, ani minister obrany Rustem Umerov.

Situáciu si, naopak, užívali ruskí propagandisti, ako napríklad Margarita Simonjanová, ktorá povedala, že taký chaos „na farme je pre nás krásny“.

Čo naznačuje boj pri Syňkivke o roku 2024. Na ceste k ukrajinskému mestu Kupiansk leží dedina Syňkivka, kde sa odohrala dramatická scéna, ako ju ukázali zábery 2. práporu 30. mechanizovanej brigády.

Vidno na nich, ako sa Ukrajincom podarilo rozmetať malú ruskú kolónu. Najskôr trafili protitankovou strelou prvý tank. Keď sa Rusi spamätali a chceli sa vrátiť naspäť,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie