Denník N

Muskov Neuralink umiestnil svoj prvý čip do mozgu ľudského pacienta

Elon Musk, ako ho vidí umelá inteligencia. Ilustrácia - Midjourney
Elon Musk, ako ho vidí umelá inteligencia. Ilustrácia – Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Spoločnosť Neuralink umiestnila svoj prvý mozgový implantát do mozgu ľudského pacienta, oznámil v pondelok na sociálnej sieti X zakladateľ spoločnosti Elon Musk. Podľa jeho slov sa pacient „zotavuje dobre“.

Zariadenie nazvané Telepathy umožňuje ovládať telefón alebo počítač a ich prostredníctvom akékoľvek zariadenie – stačí na to len pomyslieť, napísal Musk na sieti X.

„Prvými používateľmi budú tí, ktorí stratili schopnosť ovládať končatiny. Predstavte si, že by Stephen Hawking mohol komunikovať rýchlejšie ako profesionálny pisár alebo licitátor. To je cieľom,“ uviedol Musk.

Elon Musk informuje o implantovaní čipu do mozgu človeka. Zdroj – Elon Musk/X

Pacienta budú sledovať šesť rokov

V tejto chvíli nie je známe, kto implantát dostal, a ani to, kde zákrok uskutočnili. Neuralink uvádza, že vhodnými kandidátmi na implantát sú osoby staršie ako 22 rokov, ktorým ochrnuli všetky štyri končatiny v dôsledku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Technológie

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie