Denník N

Dôchodkyňa chcela predať štátu pozemky v národnom parku. Tarabovo ministerstvo projekt stoplo, zmluvy skartujú

Slovenský kras, obec Háj z Turnianskeho hradu. Foto – Soňa Mäkká
Slovenský kras, obec Háj z Turnianskeho hradu. Foto – Soňa Mäkká

Ministerstvo životného prostredia zrušilo projekt výkupu pozemkov v národných parkoch z plánu obnovy, hoci ľudia docestovali aj zo zahraničia a mali už pripravené zmluvy od notára.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mária Zagibová je dôchodkyňa z Rožňavy, vlastní pozemky v národnom parku Slovenský kras. Zapojila sa do výzvy ministerstva životného prostredia z roku 2023 na výkup pozemkov v národných parkoch od neštátnych vlastníkov. Nové vedenie ministerstva životného prostredia sa však rozhodlo projekt zastaviť a nevykúpi nič, hoci má na to takmer 68 miliónov eur z plánu obnovy.

„Teraz poslali aj emailom, že zmluvy skartujú a odstúpia od zmluvy. Dcéra robí právničku, tak som sa informovala, lebo som všetko poslala včas, či nemáme niečo v rukách, ale hovorila, že nemáme nič. Nebojujem, len nadávam ďalej na túto zlodejskú, neschopnú vládu,“ hnevá sa Mária Zagibová.

Minister Tomáš Taraba (za SNS) viackrát hovoril o tom, že tento projekt je špinavý realitný biznis mimovládok, keď sme sa však ministerstva pýtali, koľko mimovládnych organizácií ponúklo pozemky do tejto aukcie, odpísalo, že ani jedna. „Ministerstvo neeviduje žiadne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Príroda

Tomáš Taraba

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie