Denník N

Newsfilter: Skutočne sa rozbehnú až po prezidentských voľbách

1. Žilinka nič nevyrokoval. 2. Idú otvárať aj dohody. 3. Danko je „nasratý“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po prvých dňoch nového týždňa už vieme, v čom koalícia ustúpi Európskej komisii, opozícii a plným námestiam, ktoré kritizujú nové trestné kódexy. Z pozmeňovacích návrhov, ktoré predložil Tibor Gašpar, už vieme, že pôjde len o nevýznamné symbolické ústupky.

A bude horšie. Minister spravodlivosti Boris Susko priznal, že v trestnej agende iba začínajú a v skutočnosti sa chcú pokúsiť revidovať právoplatné rozsudky, konkrétne schválené dohody o vine a treste so spolupracujúcimi obvinenými.

Aj z čerstvých výrokov Andreja Danka vyplýva, že sa len rozbiehajú a k zásadným zásahom do chodu štátu pristúpia až po prezidentských voľbách, pretože zatiaľ ich brzdí kandidát na prezidenta Peter Pellegrini.

1. Žilinka nič nevyrokoval

V polovici januára sa generálny prokurátor Maroš Žilinka stretol s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim (Hlas) a ministrom spravodlivosti Borisom Suskom (Smer) a povedal, že predloží vlastné pripomienky k novelám trestných kódexov, ktoré sú v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní. Treba totiž podľa neho zaručiť, aby sa neznižovali možnosti štátu v boji proti závažnej kriminalite.

Žilinka sa prijatia svojich pripomienok musel u Pellegriniho doprosovať listom, čo spolu so samotným faktom skráteného legislatívneho konania vlastne len dokazuje, že ani Žilinkov názor nikoho v koalícii extra nezaujímal.

V pondelok večer poslal poslanec Smeru Tibor Gašpar pozmeňovacie návrhy opozičným poslancom. Ak toto je to, čo navrhol Žilinka, a podľa predsedu parlamentu Petra Pellegriniho Gašpar zahrnul aj jeho pripomienky, tak je zrejmé, že Žilinka nič nevyrokoval a možnosti štátu v boji proti závažnej kriminalite sa naozaj znížia, a to veľmi radikálne.

Opoziční poslanci mali iba noc na to, aby si Gašparove pozmeňovacie návrhy preštudovali. V utorok už od rána o nich rokoval ústavnoprávny výbor. Už toto samo osebe je nehoráznosť. K takým veciam, ako je trestná politika štátu, výšky trestov, premlčacie lehoty, trestné sadzby by sa mali vyjadrovať odborníci v rozsiahlej diskusii. Len oni vedia posúdiť, či takéto zmeny môžu niečomu pomôcť. Medzi sudcami, advokátmi a prokurátormi, ktorí sa k textu novely doteraz verejne vyjadrili, bolo len pár výnimiek, ktoré ju podporili. Ostatní už teraz hovoria, že dôjde k vážnemu ohrozeniu bezpečnosti a k zvýšeniu kriminality.

Obžalovaní si určujú tresty

Ďalšou nehoráznosťou je, že trestnú politiku štátu určuje obžalovaný bývalý policajný prezident Gašpar. Na tohto súčasného poslanca Smeru podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ešte v decembri 2021 obžalobu za zosnovanie zločineckej skupiny v polícii s cieľom páchať korupciu, zneužitie právomocí verejného činiteľa alebo ohrozovanie utajovaných skutočností. Ide o kauzu Očistec, kde sa Gašpara týka 6 z 20 skutkov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Úrad špeciálnej prokuratúry

Komentáre

Teraz najčítanejšie