Denník N

Menej alkoholu, viac priateľov, dlhodobé zdravie aj sebaúcta. Štúdie ukazujú, prečo by deti mali športovať

Foto – Peter Kováč
Foto – Peter Kováč

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Americké Národné centrum pre športovanie mladých zverejnilo štatistiku na rok 2024 o tom, ako často mladí ľudia v Spojených štátoch športujú.

Podľa dát a odhadov sa športovej aktivite pravidelne venuje 74 miliónov detí, čo inštitút vníma pozitívne, zároveň však upozorňuje, že z dlhodobého pohľadu ide o pokles.

V porovnaní s rokom 2008 klesla účasť detí vo veku 6 až 12 rokov na športových aktivitách o približne 8 percent, k nižším číslam prispela aj pandémia. Tá sa dotkla hlavne detí na stredných školách.

Problematická je skupina detí a mladých z chudobných rodín, vo veku od 6 do 17 rokov športuje len tretina. V lepšie zabezpečených rodinách športuje v tejto vekovej skupine približne 70 percent detí.

V súvislosti s novými dátami odborníci upozorňujú na dôležitosť pohybu u mladistvých a odvolávajú sa na často citovanú štúdiu zo Švédska. Tá opisuje zdravotné aj sociálno-spoločenské benefity pre deti a mladistvých, ktorí pravidelne športujú.

Podľa autorov je veľkou výhodou nielen pohyb, ale aj samotná účasť v športe, a to z pohľadu psychosociálneho aj osobnostného rozvoja. Konkrétny prínos je napríklad v tom, že mladí, ktorí športujú, začnú s pitím alkoholu neskôr a konzumujú ho menej. Ďalšie pozitíva včasného športovania prichádzajú v dospelosti aj v starobe.

Výklus je pravidelný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok, posielame ho aj e-mailom.


Dvojsečná zbraň

Štúdia zo Švédska poukazuje na výhody športovania, no v jej úvode sa napriek tomu píše, že „šport je dvojsečná zbraň, pokiaľ ide o jeho dosah na zdravie“.

K možným negatívam autori zaraďujú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Cesta k zdraviu

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie