Denník N

Ruská krasokorčuliarka je len detskou figúrkou. Američania konečne dostanú zlato, no tešiť sa budú len sotva

Kamila Valijevová na olympiáde v Pekingu 2022. Foto - TASR/AP
Kamila Valijevová na olympiáde v Pekingu 2022. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Ako dopujú ruskí olympionici – kniha od Denníka N.]

Píše Barry Svrluga, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Je prinajmenšom nejasné, či pondelkové rozhodnutie Športového arbitrážneho súdu podporiť štvorročný dištanc ruskej krasokorčuliarky Kamily Valijevovej prinieslo spravodlivosť. A bez debaty neprinieslo žiadnu radosť.

Chvíle radosti neprežívajú členovia amerického tímu, ktorým čoskoro dodatočne udelia zlaté medaily. Neprežíva ju ani Valijevová, ktorá je stále tínedžerkou, no jej súťažná budúcnosť je otázna.

Radosť nemajú ani Rusi, ktorých štátom podporovaný dopingový systém pre olympionikov bol odhalený pred desiatimi rokmi a ktorých prítomnosť na akejkoľvek olympiáde je odvtedy spojená s nedôverou.

Šport je postavený na mnohých základných prvkoch – pracovitosť, disciplína, vytrvalosť, atletickosť, súťaživosť. Šport by však nebol športom bez základnej snahy o radosť a zábavu. Tá môže byť počas tvrdej prípravy skrytá, no vždy sa ukáže pri oslavách víťazstva.

Na olympijských hrách ide práve o chvíle, keď táto radosť prepukne. Čo nám však zostalo po súťaži, ktorá sa skončila pred takmer dvoma rokmi? Ten radostný okamih neprišiel a je navždy stratený.

Detská figúrka

Platí to pre Valijevovú, ktorá je v tom všetkom len detskou figúrkou. Čokoľvek sa udialo v roku 2021 na ruskom národnom šampionáte, kde mala pozitívny test na trimetazidín, takmer určite

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Doping v Rusku

Krasokorčuľovanie

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie