Denník N

Vývoj bojov (706. deň): Rusko prehráva bitku o Čierne more, ukazuje nielen zničenie výsadkovej lode Novočerkassk

Novočerkassk na archívnej snímke. Foto - wiki/cc
Novočerkassk na archívnej snímke. Foto – wiki/cc

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Po mesiaci od zničenia ruskej výsadkovej lode Novočerkassk oficiálne poznáme meno prvej obete medzí námorníkmi.
  • O koľko námorníkov prišli? Kremeľ to tají.
  • Ukrajincom sa v ten deň podarilo zabiť dve muchy jednou ranou.
  • Sú Zalužného dni spočítané?
  • Videá dňa – ruský vojak sa vzdal v ukrajinskom zákope; ruský tankista sa posmieval Ukrajincom, teraz oznámili jeho smrť; ukrajinská modernizácia starého BMP-1 na fronte.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 30. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Po mesiaci od zničenia ruskej výsadkovej lode Novočerkassk oficiálne poznáme meno prvej obete medzi námorníkmi. Keď ruská armáda čelí veľkej blamáži v podobe úspešného ukrajinského útoku, kremeľská propaganda väčšinou reaguje tak, že udalosť nechá vyhniť. Snaží sa ju čo najmenej komentovať, v žiadnom prípade nepriznávať straty, respektíve ich marginalizuje a pokúsi sa úder prehlušiť niečím iným – napríklad vlastnými dezinformáciami.

Presne tak to bolo aj s potopením ruskej vojnovej lode Novočerkassk, ktorú sa podarilo Ukrajincom zničiť 26. decembra 2023.

Podobne ako to bolo pri potopení krížnika Moskva v roku 2022, ani po mesiaci Rusi oficiálne nepriznali, koľko námorníkov na lodi Novočerkassk zahynulo.

Napriek tomu sa nejaké informácie časom postupne von dostanú. Tentoraz vďaka Puškinovmu gymnáziu v ruskom meste Šachty v Rostovskej oblasti. Na svojej stránke informovalo o smrti svojho absolventa Igora Meščeriakova, ktorý slúžil na lodi Novočerkassk.

Ako uviedlo hrdé gymnázium, jeho bývalý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie