Denník N

Rusko na nikoho nečaká a my musíme konať. Otvorená výzva piatich európskych lídrov na podporu Ukrajiny

Nemecký kancelár Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto - TASR/AP
Nemecký kancelár Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu nemecký kancelár Olaf Scholz, dánska premiérka Mette Frederiksenová, český premiér Petr Fiala, estónska premiérka Kaja Kallasová a holandský premiér Mark Rutte.

Ukrajina čelí zime a jej statoční vojaci odolávajú neúnavným ruským útokom bez akéhokoľvek náznaku, že sa vojna čoskoro skončí.

Vôľa Ukrajiny bojovať pretrváva a slúži ako inšpirácia pre nás všetkých, ktorí si vážime slobodu a spravodlivosť. Vynárajú sa však zásadné problémy: Ukrajina má nedostatok delostreleckej munície. A hrozí, že záväzky týkajúce sa vojenskej podpory nebudú spĺňať potreby Ukrajiny.

Na začiatku minulého roka sa Európska únia zaviazala k ambicióznemu cieľu dodať Ukrajine do konca marca 2024 milión delostreleckých nábojov. Tvrdá pravda znie, že sme tento cieľ nesplnili.

Nášho sľubu sa však nemôžeme len tak vzdať. Ak majú ukrajinskí vojaci ďalej bojovať, potreba dostatku munície je naliehavá. A dodávky zbraní a munície zo strany členských štátov Európskej únie na Ukrajinu sú dôležitejšie než kedykoľvek predtým.

Únia a jej členské štáty sú silnými podporovateľmi Ukrajiny od začiatku veľkej ruskej invázie. A je tu aj hmatateľný úspech: Rusko nedokázalo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Olaf Scholz

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie