Denník N

Igor Matovič: Formálne kandidujem za prezidenta, ale v skutočnosti nie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak chce Ivan Korčok hlasy všetkých našich voličov, musí odpovedať aj na moje nepríjemné otázky, hovorí predseda bývalého OĽaNO a teraz hnutia Slovensko Igor Matovič.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V decembri 2023 ste v RTVS na otázku, či budete kandidovať za prezidenta, povedali: „Ne. Ja som záujem nikdy nemal.“ Nasledovala doplňujúca otázka: „Ani nebudete mať? Nie byť prezidentom, ale ísť do kampane.“ A vy ste reagovali: „Zvyknem byť úprimný a poviem vám to aj teraz. Pozíciu prezidenta považujem, že to musia byť ľudia, ktorí v podstate majú radi aj pretvárku a faloš. Lebo tam sa musíte stretnúť aj s ľuďmi, s ktorými by ste sa normálne nechceli stretnúť. Ja nemám rád taký falošný život plný pretvárky. Takže na to musíte byť aj taký charakter, ktorý takéto situácie zvláda.“ V stredu ste oznámili kandidatúru, ako to ide dokopy s tým, čo ste povedali?

Podľa mňa úplne dokonale. Keď ste počúvali dnešnú tlačovku, tak je to presne v tom duchu, ako som to vtedy v RTVS povedal, že viem, že prezidentom nebudem, ani ním byť nechcem; platí aj môj názor, že keď chcete byť prezidentom, musíte mať schopnosť sa niekedy tváriť aj inak, ako by ste sa úprimne tváriť chceli.

Ale oni sa nepýtali, či budete prezidentom, ale či budete kandidovať za prezidenta. A vy ste povedali, že nie.

Máte dosť inteligentných divákov a čitateľov, ktorí keď si prečítajú, čo som povedal, a pozrú si to, čo som povedal dnes na tlačovke, pochopia, že to vôbec nie je v kontradikcii.

Vy v tom nevidíte rozpor?

Nie.

Povedali ste, že nemáte rád politikov, ktorí klamú. Takže nemáte rád ani sám seba?

Myslím si, že aj vy ste dosť inteligentná na to, aby ste chápali, že to vôbec nie je v rozpore s tým, čo som urobil. Nekandidujem za prezidenta. Budem súčasťou kampane. V tomto mediálne nastavenom prostredí, v tejto mediokracii, v ktorej žijeme, nemám najmenšiu šancu, aby som po trojročnom lynči, kde sa zomkli dokopy mafiáni, dezoláti a, bohužiaľ, aj niektorí progresívni novinári, postúpil do druhého kola. Nekandidujem za prezidenta.

Vy nekandidujete za prezidenta?

Formálne áno, ale v skutočnosti nie – myslím, že to chápete. Možno všetci ostatní, čo kandidujú, sa vidia, že majú šancu byť prezidentom. Ja vopred viem, že nemám najmenšiu šancu. Nikdy nebudem visieť niekde v Blahovej kancelárii, aby ma potom musel zvesovať, takže môže pokojne spávať.

Portrét prezidenta visí aj na školách, na úradoch. Čo robíte z politiky, keď podáte kandidatúru a hovoríte, že nekandidujete?

Snažím sa využiť každý priestor na znormalizovanie politiky, čo je v príkrom rozpore s tým, aký obraz o mne médiá vytvárajú.

Ak toto robíte, tak ju skôr znenormálnite, nemyslíte?

Nie. Keď budem bojovať akýmikoľvek prostriedkami proti tomu, aby mafia mala svojho sluhu v Prezidentskom paláci, tak sa snažím politiku normalizovať. Že na to využijem priestor cez prezidentskú kampaň, tak holt, iný priestor nemám. Médiá sa dohodli, že Matovič má zákaz vstupu do médií a diskusných relácií. Vaše médium nám nevie ani prísť na meno, teraz ste na začiatku tohto rozhovoru krásne povedali, že bývalé OĽaNO, súčasné hnutie Slovensko.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Prezidentské voľby 2024

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie