Denník N

Exminister Marek Maďarič: Šimkovičová sa ku kultúre správa ako feudál k svojmu lénu

Marek Maďarič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Marek Maďarič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Robert Fico je absolútny mocenský pragmatik, ktorý vie, že Andreja Danka potrebuje, preto jeho výpady voči Hlasu dokáže odtolerovať, myslí si bývalý podpredseda Smeru Marek Maďarič.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Marek Maďarič (57) je bývalý podpredseda Smeru a trojnásobný minister kultúry. So stranou Roberta Fica sa rozišiel v roku 2018 po vražde novinára Jána Kuciaka. Dnes pôsobí ako publicista.

V rozhovore hovorí:

  • ako vníma pôsobenie Martiny Šimkovičovej v rezorte kultúry;
  • prečo by sa minister kultúry nemal stavať do roly arbitra umenia;
  • čo očakáva od prezidentských volieb a kampane;
  • či má Robert Fico trpezlivosť s Andrejom Dankom
  • aj či ho prekvapilo množstvo ľudí na opozičných protestoch.

Od vášho odchodu z rezortu kultúry sa v ministerskej funkcii vystriedali štyri ministerky: Ľubica Laššáková, Natália Milanová, Silvia Hroncová – počas úradníckej vlády – a teraz Martina Šimkovičová. Trúfali by ste si zostaviť rebríček od najlepšej po najhoršiu?

Najpripravenejšou na funkciu, s najlepšou dispozíciou bola určite Silvia Hroncová. Ale ja by som ju z rebríčka vyňal, keďže bola ministerka dočasná, krátko pôsobiaca. Asi sa to nedá úplne porovnávať. Tie ostatné tri dámy… to malo zostupnú tendenciu.

A to ste pani Laššákovú kritizovali, keď vás vystriedala.

Uznajte sám, že som v tejto otázke v konflikte záujmov. Nie vždy je mi príjemné pustiť sa do kritiky človeka na poste, ktorý som zastával. Môže sa to vnímať aj tak, že neviem „prekúsnuť“.

Pani Šimkovičová je vo funkcii krátko, ale jej prístup k funkcii ste kritizovali. V jednom z komentárov ste v súvislosti s jej hodnotením obrazu maliara Andreja Dúbravského napísali: „Pani ministerka preukázala vôľu byť takzvaným arbitrom elegancie a vyjadrovať sa (to, samozrejme, môže) z pozície svojej funkcie (čo je už ošemetnejšie) k tomu, čo je v umení neprípustné.“ Nepochopila, o čom je pozícia ministra kultúry?

Toto bolo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Ficova vláda

Marek Maďarič

Martina Šimkovičová

Prezidentské voľby 2024

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie