Denník N

Vývoj bojov (707. deň): Ukrajinské námorné drony uštvali a potopili ruskú korvetu pri Kryme

Ruská korveta triedy Tarantula počas prehliadky. Foto - Wikipedia
Ruská korveta triedy Tarantula počas prehliadky. Foto – Wikipedia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Čiernomorská flotila prišla za mimoriadnych okolností o ďalšiu loď.
 • Ruská armáda je už takmer pri rieke Žerebec.
 • Pri Novomichajlivke drony rozstrieľali ruský konvoj, ale aj tu Rusi postúpili.
 • Rusi tvrdia, že zničili nemecký IRIT-T SLM, ale trafili iba návnadu.
 • Ukrajinská armáda tvrdí, že zostrelila ďalší Su-34, ale neexistuje o tom žiadny dôkaz.
 • Mapy dňa – rieka Žerebec a Novomichajlivka.
 • Videá dňa – masaker ruského konvoja; Putin sa chváli dobytím 19 domov v Avdijivke; ex-slovenský vrtuľník Mi-17 na fronte; ako vyzerá odpálenie americkej rakety HARM z MiG-29. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za stredu 31. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.


Čiernomorská flotila prišla za mimoriadnych okolností o ďalšiu loď. V stredu ukrajinská armáda uskutočnila koordinovaný útok na Krym. Použili pri ňom strely Storm Shadow aj námorné drony. Cieľmi útokov zo vzduchu boli ruské letiská na polostrove. Výbuchy s neznámymi následkami zasiahli Belbek. V stredu večer sa šírila správa o tom, že pri útoku sa podarilo zničiť tri bojové lietadlá a zabiť 20 vojakov. Pôvodcom bol nie veľmi známy zdroj a chýbajú akékoľvek dôkazy, že k takým stratám naozaj prišlo.

Čo sa však zdá jednoznačne potvrdené, je historická udalosť, počas ktorej zostava ukrajinských námorných dronov doslova uštvala ruskú korvetu (niekedy označovanú za raketový čln) Ivanovec triedy Tarantula v označení NATO a Projekt 1241 podľa sovietskeho názvoslovia.

Lode tejto triedy vyrábali od roku 1977. Ide o malú (necelých 60 metrov, výtlak približne 400 ton), ale o veľmi rýchlu a obratnú loď. Jej hlavnou výzbrojou sú protilodné strely, ale v tejto úlohe je bezcenná, pretože ukrajinské námorníctvo nemá lode, proti ktorým by ich Rusi mohli použiť. Rusi preto „Tarantuly“ pravdepodobne používajú ako rýchle hliadkové lode, ale je možné, že majú aj iné bojové úlohy. Podstatné je, že o jednu v noci zo stredy na štvrtok za dramatických okolností prišli. O tom, že sa niečo stalo, svedčí Rybarov ranný report, podľa ktorého ukrajinský dron vybuchol pri trupe ruskej vojnovej lode a poškodil ju.

Realita je omnoho pozoruhodnejšia. Cez deň sa totiž ukrajinské ministerstvo obrany pochválilo výnimočným videom, ktoré sa zaradí do kategórie „drony menia budúcnosť vojny“. Zábery na ňompripomínajú útok svorky šeliem, ktoré umoria omnoho väčšiu korisť v zálive Donuzlav pri západnom výbežku Krymu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie