Denník N

Na Šancovej ulici v Bratislave zostanú štyri pruhy. Mesto nemá peniaze na projekty, ktoré by ju odľahčili

Dopravná zápcha v Bratislave. Foto N - Tomáš Benedikovič
Dopravná zápcha v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dopravná situácia v Bratislave sa môže v nasledujúcich rokoch zhoršovať. Mesto nemá peniaze na veľké infraštrukturálne projekty, ktoré by pomohli odľahčiť centrum mesta a jeho okolie, zatiaľ čo počet áut stále rastie.

Prepojenie Pražskej a Bajkalskej cez takzvanú severnú tangentu by podľa magistrátu stálo 100 miliónov eur. Vonkajší polokruh, ktorý by prepojil Galvaniho a Bory, až 800 miliónov eur. Už len prípravné fázy by podľa magistrátu stáli milióny eur.

„Z hľadiska hospodárnosti je preto dôležité začať s prípravou takéhoto projektu až po garancii jeho financovania,“ vraví hovorca magistrátu Peter Bubla s tým, že mesto sa nemôže spoliehať na eurofondy.

„V prípade Severnej tangenty a vonkajšieho polokruhu ide o cestné stavby v intraviláne a tieto sú vyňaté z projektov, ktoré je možné prefinancovať z eurofondov v rámci Programu Slovensko a príslušnej alokácie z Udržateľného mestského rozvoja,“ pripomína Bubla.

Magistrát má záujem rokovať o dopravných projektoch s novým vedením ministerstva dopravy, to sa však v Bratislavskom kraji sústreďuje na realizáciu tunelu Karpaty na úseku D4 Rača – Záhorská Bystrica. Tento projekt by zároveň pomohol odľahčiť dopravu v Bratislave, ministerstvo si však netrúfa odhadnúť, kedy sa začnú stavebné práce.

Je to zlá správa aj pre autorov a signatárov petície Dajme Šancovej šancu na život,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Doprava v Bratislave

Matúš Vallo

Parkovanie v Bratislave

Slovensko

Teraz najčítanejšie