Denník N

Skúste niekedy skočiť nahí do jazera, ľahnúť si pod stromy v lese. Odporúčam to každému, hovorí fotografka Viki Kollerová

Dance, Dance, Otherwise We Are Stones. 2023. Foto - Viki Kollerová
Dance, Dance, Otherwise We Are Stones. 2023. Foto – Viki Kollerová

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď začala intenzívnejšie fotiť, založila si blog. Nazvala ho A Girl Who Likes to Disappear / Dievča, ktoré sa rado stráca a prezentovala tam svoju tvorbu.

„Raz som na túto vetu narazila pri vyhľadávaní môjho mena na internete – bol to titulok k článku o mojej tvorbe. Veľmi ma vystihol, bolo ľahké sa s ním stotožniť,“ vysvetľuje Viki Kollerová.

Odvtedy uplynulo už dosť veľa času, dokonca toľko, že zvažuje, nakoľko označenie dievča ešte korešponduje s realitou, no jedno zostalo rovnaké. Väčšina fotografií Viki Kollerovej sú autoportréty, akty, ktoré vznikajú vonku a v ktorých sa jej telo neraz priam stráca v prírodnej scenérii.

Nie sú to však len vizuálne podmanivé obrazy súznenia s krajinou. Spôsob, akým Viki Kollerová rozvíja svoju tvorbu, je podnetným uvažovaním o čase a smrteľnosti v 21. storočí.

Embrace This Pear, Kréta, 2020. Foto – Viki Kollerová
Where I Grow, Kréta, 2020. Foto – Viki Kollerová

Krétu nahradili Karpaty

Viki Kollerová sa fotografii venuje posledných pätnásť rokov. Začínala ako fotografka amatérka a dodnes ňou možno pre niekoho je, lebo fotografiu neštudovala.

Napriek tomu sa dnes fotografiou živí, zastupuje ju galéria v USA aj doma na Slovensku, vystavovala v Štokholme, Berlíne aj v New Yorku a jej fotografie sú vo viacerých súkromných zbierkach.

V bratislavskej galérii Ateliér XIII sa práve dajú vidieť jej najnovšie diela. V mnohom nadväzujú na jej doterajšiu tvorbu, no zároveň sú v niečom iné. Séria Kameň ó Lom vznikala špeciálne pre túto výstavu a ide o vôbec prvú väčšiu sériu v prírode, ktorú Viki Kollerová urobila na Slovensku.

Z výstavy Kameň ó Lom v galérii Ateliér XIII, Bratislava. Foto – Viki Kollerová
V dobrom aj v zlome, z výstavy Kameň ó Lom v galérii Ateliér XIII, Bratislava. Foto – Viki Kollerová
Výstava Kameň ó Lom potrvá v bratislavskej galérii Ateliér XIII do 9. februára 2024. Vo štvrtok 8. februára bude od 19.00 h komentovaná prehliadka výstavy s autorkou a kurátorkou výstavy Miroslavou Urbanovou. Foto – Viki Kollerová

„Predchádzalo tomu náročné obdobie, v ktorom som uvažovala,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie