Denník N

Druhý život mojej mamy: ako v starobe našla ľahkosť, platí mobilom a mení sa mi pred očami

Jana Sedlaříková. Foto - Respekt/Matěj Stránský
Jana Sedlaříková. Foto – Respekt/Matěj Stránský

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čítanie z Respektu raz týždenne. Denník N sa stal jedným zo spolumajiteľov českého týždenníka Respekt. Benefitovať z toho budú aj predplatitelia Denníka N: raz týždenne zverejníme text z Respektu. V budúcnosti uvažujeme aj o možnosti spoločného predplatného. O tejto možnosti budeme predplatiteľov včas informovať. Aby Vám informácia neušla, stačí mať aktivovaný odber newslettra Novinky z redakcie.

Hľadím na svoju 77-ročnú mamu, ako sedí doma pri stole s počítačom a do Google kalendára v mobile si dopĺňa položky.

Som u nej na návšteve v Brne, v byte, kde som s rodičmi a bratom vyrastala a dospela a v ktorom ona žije deväť rokov po smrti otca sama.

A pri pohľade na ňu už zase cítim údiv.

Je pondelok a riadky v telefónnom kalendári na budúce dni sa plnia, pravidelne sa opakujúce činnosti už majú pevne danú farbu. Pre políčka s nárazovými vecami, akými sú kino alebo zraz s kamarátkou, zvolí náhodne farbu z ponuky telefónu.

Keď sa deň skončí, večer zmaže neaktuálne akcie z kalendára: do virtuálneho koša tak v pondelok večer letí žlté vyzdvihnutie obeda v neďalekej škole, kde si môžu kúpiť jedlo aj seniori. Potom vymaže modré políčko – pravidelný krúžok precvičovania mozgu a zmyslov -, teraz mali očnú jogu.

Nakoniec mizne ružová kolónka – pravidelné čítanie deťom v materskej škole pred popoludňajším spánkom. Niekto jej pred časom povedal o existencii „čítacích babičiek a deduškov“, vygooglila si, že ide o neziskovku Medzi nami, napísala im a už je aj ona v tej skupine v programe „Prečítaj“.

Rozpráva mi o výletoch, na ktorých bola s klubom seniorov, čo videla v divadle, a hovorí aj o dnešnom predspánkovom čítaní v škôlke: ako jeden chlapček nemohol zaspať, že predtým deťom čítala Hrubínov Špalíček veršů a pohádek, z ktorého čítala kedysi už bratovi, a dnes že čítala Ezopove bájky. Má radosť, že to deti baví.

Počas prípravy na funkciu škôlkarskej babičky síce zašla na kurz techniky pútavého čítania do dobrovoľníckeho centra Masarykovej univerzity a vypočula si školenie k sebavedomému prejavu, ale kto niekedy počul čítať moju matku svojim vnukom, vnučke a teraz už aj pravnukovi, vie, že v pútavom a sebavedomom čítaní bola dobrá odjakživa.

To ostatné z jej posledných rokov je však pre mňa nové a prekvapivé – tri roky pred osemdesiatkou pôsobí uvoľnenejšie, aktívnejšie a najmä o dosť sebavedomejšie a odvážnejšie, než akú som ju poznala väčšinu života. Moja mama nezapadá do zažitých predstáv o upadajúcej kvalite života vo vyššom veku.

Spolu a úsporne

Na druhý deň s ňou idem do učebne v centre Brna. Nadácia Purple Foundation v nej organizuje lekcie, počas ktorých dobrovoľníci učia seniorov ovládať počítač, tablet či smartfón. Prítomných je päť starších dám v rôznej fáze pokročilosti, každá má pri sebe jedného dobrovoľníka či dobrovoľníčku.

„Povedala som, čo by som potrebovala, a naučila som sa to. Už viem posielať kontakty cez vizitky, nemusím tie čísla stále prepisovať; a aj odkazy na články a weby som sa naučila posielať cez mobil jednoduchšie,“ odchádza mama spokojne z hodinovej lekcie.

Technológie sú pre ňu veľkou témou. Za počítačom trávi veľa času, stále v ňom niečo hľadá, púšťa si relácie, číta články a za to, že je oboznámená s virtuálnym svetom, pripisuje zásluhu tomu, že sa cíti dobre.

Keby sa na rôznych kurzoch v posledných rokoch nenaučila ovládať technológie, nezistila by, kedy je kde aká akcia, aký „krúžok“ by ju ešte mohol lákať. Nenašla by si lacné letenky, ubytovanie alebo lacný zájazd a ani svoju novú známu, s ktorou teraz občas vyráža na cesty.

Pani Helenu našla na Facebooku v skupine Ženy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čítanie z Respektu

Rodičovstvo

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Svet

Teraz najčítanejšie