Denník N

Newsfilter: Aj za Fica je stále hlavný nepriateľ Rusko

1. Pomáhame Ukrajine. 2. Obišli aj Žilinku. 3. Na protest do Bratislavy prišlo 30-tisíc ľudí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Pomáhame Ukrajine

Európska únia v stredu schválila 50-miliardovú pomoc pre Ukrajinu. Rozhodnutie prijali lídri na samite v Bruseli jednohlasne a pomerne rýchlo. Za bol aj maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý ešte v decembri túto pomoc zablokoval.

Hoci sa to pri sledovaní udalostí v domácej slovenskej politike momentálne nemusí javiť, ide o najdôležitejšiu správu týchto dní. Znamená to, že hoci je slovenským premiérom predseda Smeru Robert Fico, náš hlavný nepriateľ je stále Rusko a ako krajina si uvedomujeme dôležitosť toho, že Ukrajina bojuje aj za nás.

Bez ohľadu na to, čo Fico o Ukrajine verejne hovorí, napokon najdôležitejšie sú skutky. Teraz teda to, že aj hlasom slovenského premiéra sa Slovensko postavilo za Ukrajinu.

Čo a ako sa dohodlo: 50 miliárd eur pôjde zo spoločného rozpočtu EÚ, do ktorého prispievajú všetky štáty. Ide o peniaze určené na najbližšie tri roky na obnovu krajiny, tretina sú granty, dve tretiny pôžičky.

Rýchlemu schváleniu pomoci predchádzala informácia britského Financial Times o pláne Bruselu zaútočiť v prípade využitia veta Viktorom Orbánom na maďarskú ekonomiku. Údajne išlo o oznámenie európskych lídrov, že Maďarsko príde o európske zdroje, čo by vyplašilo finančné trhy a následne napríklad oslabilo maďarský forint.

To, že Orbán napokon ustúpil a z rokovania neurobil žiadnu drámu, ukazuje, že na takých politikov ako je on alebo aj Robert Fico platia iba hrozby, že prídu o peniaze.

Zahraničné médiá takisto informovali, že Orbán sa pokúšal na svoju stranu s blokovaním pomoci Ukrajine pretiahnuť aj Fica, ale ten to odmietol.

Fico najprv niekoľko dní pred samitom vyhlásil, že ochorel, rušil svoj program, ale zároveň napísal, že musí urobiť všetko, aby vo štvrtok ráno bol v Bruseli na Európskej rade, „kde sa chystajú všelijaké zvláštne veci proti Maďarsku“.

Nakoniec Fico neurobil pre Maďarsko nič, ale zato urobil veľa pre Ukrajinu.

Zvláda iba jedného nepriateľa. Ukázalo sa, že to, čo Fico o Ukrajine verejne hovorí, je najmä kvôli jeho voličom doma. Bojí sa však o európske peniaze a jediné, o čo mu v skutočnosti ide za každú cenu, je pretlačiť kriminálny balíček.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Peter Pellegrini

Komentáre

Teraz najčítanejšie