Denník N

Partner mi naznačuje, že je čas na svadbu a deti, mňa to čoraz viac desí. Má zmysel vo vzťahu pokračovať?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Mám dvojročný vzťah s o niečo mladším mužom, pričom rok spolu bývame. V poslednom čase mi môj priateľ stále častejšie naznačuje, že je čas na svadbu a deti. Ešte pred rokom som sa z toho tešila, teraz ma to však čoraz viac desí. Po deťoch som nikdy vyslovene netúžila, ale vždy som si myslela, že sa to so správnym mužom zmení.

Momentálne sa už v sebe nevyznám, väčšina mojich priateľov si zakladá rodiny a príde mi to prirodzené, no pre mňa samu to vyzerá ako klietka. V prvom rade to bude zrejme preto, že máme s priateľom veľmi rozdielne názory na spoločenský život. Ja si bez toho neviem predstaviť život, on to nepotrebuje a čas radšej venuje práci. Keď chodím von s kamarátmi, tvári sa, že mu to neprekáža, no stále narážky na to, že „žena by nemala toľko piť” (väčšinou si raz za dva týždne dám dva-tri poháre vína). Desia ma takéto názory, ako na ženy, tak aj na mňa. Navyše on sám pravidelne užíva iné látky.

Ďalšie veci, ktoré ma trápia, sú, že už po roku vzťahu sa z neho vytratilo randenie, máme menej sexu (čo je pre mňa veľmi ťažké), a v domácnosti robím všetku prácu na 90 percent iba ja. Keď mu poviem, väčšinou niečo urobí, no často sa nahnevá, že ja mám viac času (pracujem z domu) a on má dve práce, a teda nestíha. Do domácnosti však finančne prispievame obaja rovnako. Snažila som sa s ním dohodnúť aspoň na tom, aby sa snažil robiť určité veci (alebo isté nerobiť), no väčšinou sa to skončí pri prísľube.

Takéto problémy sa po príchode dieťaťa ešte prehĺbia, no keď sa mu zverím, často povie, že si maľujem veci dopredu, a zároveň je veľmi vzťahovačný na svoj čas. Tvrdí, že má svoje povinnosti, ktorým sa chce venovať, a všetko ostatné je preňho nepodstatné. Ja ho v kariére podporujem, neprekáža mi ani, že spolu netrávime víkendy, stačilo by mi raz za čas niečo, čo to celé kvalitatívne vyváži, to však akoby nepočul. Stále si myslí, že sa sťažujem na to, že na mňa nemá čas. Pri náznaku rozhovoru sa až strašidelne rozčúli, hneď zase vychladne a tvári sa, že sa nič nedeje.

Moja otázka je, či má zmysel v tom ešte pokračovať. Ochromuje ma strach, že stratím ďalšie roky vo vzťahu, ktorý nemá perspektívu. Mám ho rada, no aj on je už unavený z mojich neustálych výčitiek. Snažím sa postupovať citlivo a vytvárať pôdu pre rozhovor, no pri takomto postupe nasleduje výsmech.

Anna, 33 rokov

Odpovedá psychológ Martin Miler

Milá Anna,

opakovane som si prečítal váš príbeh a vždy som na záver dospel k rovnakému pocitu. Zároveň mi napadlo, že veď to je hádam jasné aj vám, keď si prečítate, čo ste napísali. Ale uvedomil som si, že ja som len vonkajší pozorovateľ. Nie som súčasťou vzťahu, ktorý opisujete. Nepoznám detailne všetky drobnosti a podrobnosti, ktoré ho tvoria. Skúsim teda postupne prebrať to, čo som si všimol.

Píšete, že po deťoch ste nikdy vyslovene netúžili, no ste otvorená zmene, ak budete vo vzťahu so správnym mužom. A pri myšlienke, respektíve naliehaní, súčasného partnera vás táto predstava desí. Je to teda ten správny muž?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Rodičovstvo

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie