Denník N

Starí rodičia chcú vidieť bábätko, no matke to len priťaží? Dá sa to vyriešiť aj kompromisom, radí psychológ

Psychológ Martin Miler. Foto N - Tomáš Benedikovič
Psychológ Martin Miler. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Otcovia v plienkach je seriál rozhovorov o otcovstve od Michala Červeného a Rasťa Kačmára, v ktorom s odborníkmi aj s inými rodičmi hľadajú odpovede na to, ako byť lepším otcom. Rozhovory budú vychádzať týždeň po týždni v Denníku N, nájdete ich aj v podcastovej forme v aplikácii Denníka N či na Spotify či Apple podcastoch. Sledovať ich môžete aj na Instagrame. Všetky vydania nájdete na stránke Otcovia v plienkach, na ktorej si môžete zapnúť aj odber upozornení na nové vydania e-mailom.

Po pôrode si nájdite balans, ak sú obaja rodičia počas šestonedelia vyčerpaní, nikomu to nepomôže, hovorí psychológ Martin Miler v seriáli Otcovia v plienkach.

„Pre nikoho nie je dobré, aby ste sa všetkých potrieb vzdali a sústredili sa len na dieťa. Nevytvára to dobré podmienky na to, aby sa dieťa naučilo vnímať aj potreby iných ľudí.“

A ak sa k vám počas šestonedelia tlačia na návštevu starí rodičia alebo kamaráti, no vy na to nie ste pripravení, znovu myslite na seba a hľadajte kompromis.

„Sme zvyknutí nútiť sa aj do vecí, ktoré nechceme. Vravíme si, že sa to tak patrí, má to tak byť, niekto to tak vymyslel. Všetkým nám to lezie na nervy, ale vravíme si: veď to prežili aj iní. Dá sa to však urobiť aj inak – otočiť to a povedať si, že rodičia prežijú, ak hneď neprídu na návštevu.“

V rozhovore odpovedá aj na to:

  • čo robiť, keď prídu náročné chvíle a dieťa sa nedá utíšiť;
  • ako si v tomto období dobíjať energiu;
  • čo robiť, ak sa matka bojí prenechať starostlivosť o dieťa na muža.

Má sa muž pripraviť na to, že počas šestonedelia bude oveľa väčší diel zodpovednosti za starostlivosť o domácnosť na ňom? 

Celkovo je dobré vedieť a rozprávať sa o tom, že veci sa dramaticky zmenia. Prvé týždne po pôrode prinesú výraznú zmenu v nastavení domácnosti. Mali by si to uvedomiť najmä ľudia, ktorí čakajú prvé dieťa. Veľa povinností, ktoré sa spájajú s narodením dieťaťa a chodom domácnosti, preberie partner, žena v tom čase bude mať iné starosti.

Najväčší podiel povinností padne na partnera, no už vopred môžete hovoriť aj so širšou rodinou a ďalšími ľuďmi, ktorí by vám vedeli pomôcť počas šestonedelia.

Čo ak sa otcom stane muž, ktorý komplexnú starostlivosť o domácnosť nezvláda – aj by chcel a snažil sa, ale nikdy mu to nešlo. Ráta sa aspoň snaha? 

Snaha sa vždy počíta. Ak muž o sebe vie, že má problém zvládať chod domácnosti, môže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Otcovia v plienkach

Rodičovstvo

Rozhovory

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie