Denník N

V Moskve zhorela vzácna knižnica, ktorá schovávala 14 miliónov kníh

Foto - AP
Foto – AP

Knižničný fond sa podľa riaditeľa bibliotéky INION podarilo zachrániť, zamestnanci však nebudú mať kde pracovať.

Jedna z najväčších akademických knižníc na svete začala v piatok večer horieť v Moskve.

Požiar v mamutej knižnici Ústavu vedeckých informácií pre spoločenské vedy Ruskej federácie  (INION) sa nepodarilo uhasiť vyše dvesto požiarnikom ani po 15 hodinách.

Príčinou požiaru podľa zdroja ruskej agentúry Ria Novosti mohol byť skrat v elektrickom zariadení, ktorý vznikol na treťom poschodí budovy. Rýchlo sa rozšíril na územie veľké dva štvorcové kilometre a spôsobil prepad časti strechy.

Podľa vedenia knižnice môže obnova trvať roky, ak sa vôbec na to nájdu peniaze a ochota v ruskej vláde.

Knižnica, ktorá vznikla v roku 1918, ukrýva množstvo vzácnych kníh a dokumentov. Tie najvzácnejšie zo 14-miliónovej zbierky sa podľa televízie NTV hasičom podarilo zachrániť.

Podľa riaditeľa knižnice požiar vypukol na mieste, kde majú kancelárie zamestnanci, a tak veril, že väčšinu knižničných fondov sa podarilo od neho izolovať.

V knižnici moskovského ústavu, známej ako bibliotéka INION, je okrem iného veľká zbierka kníh v slovanských jazykoch, niektoré len v jednom exemplári. Bibliotéka má 874 partnerov v 69 krajinách, s ktorými si vymieňala knihy.

Počas sovietskych čias mala podľa rádia Svoboda unikátne postavenie, vďaka ktorému sa v nej ocitli aj knihy zo zahraničia, ktoré sa nedali čítať nikde inde v krajine.

Na satirickom falošnom účte ruského ministerstva zahraničných vecí na Twitteri vyšiel príspevok: Pád antickej civilizácie sa začal požiarom Alexandrijskej knižnice. A teraz v Moskve zhorela bibliotéka so 14 miliónmi dokumentov.

Mnohí na sociálnych sieťach však najmä oplakávali zničenie inštitúcie, ktorá mala nevyčísliteľnú hodnotu pre akademický svet aj vzdelávanie.

Svet

Teraz najčítanejšie