Denník N

Kým internet zahlcujú deepfake videá, vláda paralyzovala boj proti nim

V priebehu januára sa sociálnymi sieťami šírili falošné videá napríklad s Petrom Pellegrinim alebo Katarínou Koščovou.
V priebehu januára sa sociálnymi sieťami šírili falošné videá napríklad s Petrom Pellegrinim alebo Katarínou Koščovou.

Politici Smeru tvrdili, že na oddeleniach pre strategickú komunikáciu doteraz pracovali „politickí aktivisti“. Následne jedno z týchto oddelení zverili politikovi Smeru Richardovi Glückovi, ktorý prejavil pochopenie pre dezinformácie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Užívateľ Facebooku môže v týchto dňoch naraziť hneď na niekoľko nepravdivých videí vytvorených pomocou umelej inteligencie. Na jednom z nich sa napríklad speváčka Katarína Koščová chváli, že schudla 23 kíl metódou doktora Petra Minárika.

Nasleduje odkaz na internetový obchod, s ktorým však ona ani doktor Minárik nemajú nič spoločné.

„Je strašidelné sledovať video, na ktorom je vaša tvár a váš hlas a kde hovoríte veci, ktoré ste nikdy nevyslovili,“ rozpráva speváčka Koščová.

Terčmi technológie zvanej deepfake sa však stali aj politici vládnej koalície. Premiér Robert Fico či predseda parlamentu Peter Pellegrini na fiktívnych videách ponúkajú jednoduché možnosti zbohatnutia.

Tieto videá majú zatiaľ značné limity. Verejne známa osoba v nich zvláštne intonuje, neprirodzene pohybuje perami a nesprávne skloňuje slová. Aj to však stačí na to, aby im nepripravení ľudia uverili. „Písala mi dokonca jedna lekárka, že by si rada tie prípravky na chudnutie objednala. To video jej pripadalo vierohodné,“ dodáva speváčka Koščová.

Video: Ako dnes vyzerá technológia deepfake

Štát sa pripravoval – do nástupu Fica

Bolo by prekvapujúce, ak by sa podobný typ dezinformácie neobjavil aj pred prezidentskými voľbami. Jeho cieľom by tentoraz už nebol zárobok, ale snaha poškodiť konkrétneho kandidáta.

Štát posledné roky budoval tímy expertov, ktorí sa snažili predchádzať aj hrozbám tohto typu. Títo experti zasiahli aj v septembri

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hoaxy a propaganda

Slovensko

Teraz najčítanejšie