Denník N

Rozpočet prešiel, nové voľby nebudú, ale konflikt medzi poľskou vládou a prezidentom sa nekončí

Poľský premiér Donald Tusk. Foto - TASR/AP
Poľský premiér Donald Tusk. Foto – TASR/AP

Opozičná strana PiS nepodporila rozpočet, ktorý pripravila ešte jej vláda.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V dôsledku ostrého konfliktu medzi prezidentom Andrzejom Dudom a poľskou vládou, ktorý trvá už niekoľko týždňov, niekoľko miliónov Poliakov stále nedostalo peniaze, ktoré im Tuskova vláda a opozičná strana PiS sľúbili. Prezident využil maximálnu možnú lehotu stanovenú v ústave a zákon o rozpočte podpísal v posledný možný deň – 31. januára.

Zároveň však postúpil rozpočet a ďalšie dva zákony ústavnému súdu, ktorý kontrolujú sudcovia PiS a ktorý podľa právnikov funguje protiústavne. V stredu 31. januára sa už politici pripravovali na predčasné parlamentné voľby, ktoré pre prezidentove obštrukcie spomenuli Donald Tusk a predseda sejmu Szymon Hołownia. Voľby zatiaľ nebudú, ale konflikt ostal a ľudia naďalej nemajú zvýšené platy.

Na poslednú chvíľu

Návrh rozpočtu pripravila ešte vláda Mateusza Morawieckeho, ktorá plánovala zvýšenie platov o 20 až 30 percent pre mnohé sociálne skupiny (učitelia, úradníci, doktorandi). Nová vláda Donalda Tuska zložila prísahu len 13. decembra a mala iba pár dní na to, aby predložila svoje pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k rozpočtu.

Tusk potvrdil a mierne navýšil extra peniaze, ale nepredložil žiadne veľké návrhy, pretože na to ani nebol čas. Zaujímavé je, že navýšenia pre učiteľov, akademických pedagógov, doktorandov a štátnych zamestnancov nevyvolali v žiadnej zo strán žiadne pochybnosti, boli za to PiS aj PO, Ľavica aj Tretia cesta. Tentoraz, prvýkrát po dlhých rokoch, zvýšenie nekritizovali ani

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Tusk

Poľsko

Svet

Teraz najčítanejšie