Denník N

Komentátori Denníka N: Je škandalózne, že Žilinka je ticho

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V koalícii sú poslanci, ktorí vedia, že to, čo idú urobiť nie je správne, ale nakoniec aj tak zahlasujú, hovoria o trestných kódexoch šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a vedúci oddelenia publicistiky Roman Pataj.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vo štvrtok bola znovu veľká demonštrácia proti novelám trestných kódexov, do Bratislavy prišlo 30-tisíc ľudí. Ale vláda ešte pred ňou zvolala tlačovú besedu, kde povedala, že z ničoho neustúpia. Podarilo sa opozícii niečo dosiahnuť?

Matúš Kostolný: Podarilo. Nezabúdajme, že pôvodne chcela koalícia prijať novelu Trestného zákona tak, aby platila už od 15. januára. Vtedy mala byť aj zrušená špeciálna prokuratúra. Máme začiatok februára a o zákonoch sa stále rokuje v parlamente. Je to reálna práca, ktorú opozícia urobila obštrukciou a tým, že zdržiava čas. Každý týždeň, keď sa podarí oddialiť presadenie zákonov, je Slovensko ešte normálnym právnym štátom.

Roman Pataj: Má to vplyv aj na prezidentské voľby. Opozícia vôbec nehovorí o tomto rozmere, ale netreba sa tváriť, že neexistuje. Nútia koalíciu čeliť odporu spoločnosti, z čoho môžu jednotliví prezidentskí kandidáti čerpať, respektíve na tom strácať.

Ukázalo sa, že znižovanie trestov za korupciu si neželajú ani voliči koalície. Podľa prieskumu Focusu pre Transparency International je to takmer 70 percent z nich, ale tento nesúhlas sa nijako neprejavuje v prieskumoch politických strán, tam majú stále Smer aj Hlas zhruba toľko isto ako vo voľbách. Prečo?

Roman Pataj: Neviem. Keby sme sa spýtali voličov Smeru alebo Hlasu, či súhlasia s tým, aby politici kradli, boli nečestní, alebo šírili dezinformácie a nenávisť, tak by v takom istom pomere odpovedali, že nie. To však neznamená, že nebudú voliť politikov, ktorí to robia. Nielen inštinktívne, ale veľmi racionálne chápu, že nie je dobré, aby sa znižovali tresty za korupciu v krajine, ako je Slovensko. Sú však iné dôvody, pre ktoré volia strany, ktoré to presadzujú. Tie sú pre nich silnejšie ako fakt, že idú proti tomu, čo si sami myslia.

Matúš Kostolný: Je to ešte hlbšie. Ak sa pýtame, či sú ľudia za nižšie tresty za korupciu alebo za to, aby politici kradli, všetci povedia, že nie. Ak sa spýtame, či je v poriadku, aby znížil tresty Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko, ich voliči to odkývajú, pretože sa už zjavne nesprávajú vôbec racionálne a ako krajina sme rozdelení na dve polovice. Keď Robert Fico hovorí o právnom štáte, tak jeho voliči mu veria a myslia si, že hovorí pravdu, že on je ten, ktorý to chce zachrániť, a tí druhí krivili právny štát a zákon. Stráca sa absolútne akákoľvek možnosť argumentmi a racionálne presviedčať.

Zistili sme tiež, že pokiaľ ide o tresty za korupciu, tak koalícia neakceptovala ani návrhy generálneho prokurátora Maroša Žilinku, hoci tvrdila, že sú zahrnuté v pozmeňovacom návrhu Tibora Gašpara. Prečo ignorujú aj Žilinku?

Roman Pataj: Neviem, či niekde verejne existuje dokument, z ktorého by bolo jasné, čo vlastne Maroš Žilinka od koalície požadoval. Preto ho ignorujú. Keď verejnosť nepozná obsah pripomienok Maroša Žilinku k zákonom, tak si koalícia môže dovoliť povedať, že ich akceptovali, a my to nemáme ako potvrdiť, kým sám Maroš Žilinka nepovie, že stačilo, nebudete zo mňa robiť hlupáka, poviem, čo som vám vyčítal a na čo ste vôbec nereflektovali. Celý čas sa tu bavíme o dokumentoch, ktoré nie sú verejné, o návrhoch, ktoré vznikajú na poslednú chvíľu, a v takomto chaose si môžu dovoliť pred svojimi voličmi povedať čokoľvek. Aj to, čo nie je pravda.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Robert Fico

Úrad špeciálnej prokuratúry

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie