Denník N

High 5ive: Keď sa traja mladíci vybrali na tanec. Príbeh jednej fotografie

Detail fotografie Augusta Sandera z roku 1914.
Detail fotografie Augusta Sandera z roku 1914.

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Na chvíľu sa obzreli smerom k objektívu a potom pokračovali v ceste. Traja dedinskí mladí muži sa vyfešákovali a vyrazili do mesta za tanečnou zábavou. V roku 1914 ich zvečnil nemecký fotograf August Sander. So svojou sériou fotografií Ľudia 20. storočia sa zaradil medzi najdôležitejších portrétistov a vizuálnych kronikárov.

Sledujem skvelý výklad k tejto fotografii, odkrývajúci identitu zobrazených mužov a ich osudy. Dá sa z ich tvárí vyčítať, čo ich čaká v blízkej prvej svetovej vojne? Zisťujem, že na základe tejto fotky napísal americký autor Richard Powers (známy knihou V korunách stromov) celý román. Kto chce, môže sa do príbehu ponoriť viac.

*

Letisková plocha bola rozpálená ako pec a vzduch sa vlnil v horúčave. Do obedného prudkého slnka hrala na Pohode skupina Wovenhand. Mohlo by sa zdať, že ich gotické country by sa hodilo skôr do nočného klubu, no príkra žiara túto temnotu ešte posilnila. Odvtedy mám skupinu a jej lídra Davida Eugena Edwardsa v merku.

Prešlo veľa rokov a s nimi skvelé i slabšie albumy zoskupenia. Nedávno Edwards vydal  sólový album Hyacinth a ide na turné. Tak platňu kontrolujem. Obava, že pánko v rokoch sentimenálne vymäkol, sa odkladá. Keby bol Mark Lanegan kovbojom, ktorému šľahá do tváre vietor prérie, znel by nejako takto. Tak čujme.

*

S týmito pánmi vedie cesta do hlbšej histórie „gotického“ rocku a dark wave. Boli súputníkmi Depeche Mode a The Cure a mohli sa podobne vyštverať po rebríku popularity. Ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie