Denník N

Michal Kaščák: S Pohodou sme pripravení ísť aj do debát s politickou mocou, robili sme to od začiatku

Michal Kaščák. Foto N - Vladimír Šimíček
Michal Kaščák. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V januári bol najskôr na festivale Eurosonic v Holandsku, kde Pohoda získala cenu Najlepší stredne veľký festival v Európe. Potom strávil týždeň na Ukrajine, kde v tíme dobrovoľníkov viezol sanitky na front a v Kyjive spoluorganizoval jednodňový medzinárodný festival.

V rozhovore so šéfom Pohody Michalom Kaščákom sa dozviete:

  • ako prebiehal festival Pohoda Loves Ukraine;
  • či by zavolal na Pohodu ruských umelcov;
  • ako naňho pôsobili vyhlásenia predstaviteľov strany Smer;
  • či sa neobáva o budúcnosť Pohody.

Budeme sa rozprávať aj o Pohode, ktorá bude tradične v júli, ale na začiatku sa budeme rozprávať o inej Pohode, ktorá už bola. Posledný januárový víkend sa v kyjivskom klube Atlas konalo podujatie, ktoré sa volalo Pohoda Loves Ukraine. Prečo ste tam išli? 

Od začiatku vojny sme boli vo veľmi úzkom kontakte s Vladom Jaremčukom, ktorý je bookerom festivalu Atlas. Hneď po vypuknutí agresie, napadnutí Ukrajiny zo strany Ruskej federácie, založili iniciatívu Music Saves Ukraine. Od začiatku sme rozmýšľali, čo s tým môžeme robiť. Tak sme urobili koncert na bratislavskom Hlavnom námestí tri dni po začiatku invázie. Potom sme robili ďalšie aktivity.

Každý rok dávame priestor ukrajinským umelcom a umelkyniam na Pohode. Hneď po pár mesiacoch sme sa s Vladom začali baviť o tom, že by bolo silné a symbolické, keby aj ľudia zo zahraničia chodili hrávať na Ukrajinu. Takto sme tam išli s Bez ladu a skladu vlani na jar. Ešte predtým sme hovorili o tom, že by bolo možno dobré spraviť aj niečo ako malý festival. Navyše my a Atlas sme bývali každý rok v rovnakom víkende, takže sme boli vo veľmi úzkom kontakte aj predtým.

Vždy sme s Vladom vtipkovali, že sme veľmi blízki priatelia, ktorí nikdy neuvidia svoje festivaly, lebo sú naraz, takže nemôžeme vycestovať.

Neboli ste zároveň jeden druhému konkurenciou v získavaní umelcov pre svoje festivaly? 

Jasné, ale vtedy sa ešte veselo z Kyjiva lietalo, často sme sa si o umelcov delili. Bolo to teda skôr tak, že sme si navzájom dávali vedieť, kto koho oslovil. Po tom, ako prišlo k tejto smutnej udalosti, ktorá trvá už dva roky, Vlad mohol prísť na náš festival. Všetko smerovalo k tomu, že sa to v januári stretlo a urobili sme malý festival, kde bolo zastúpenie zo Slovenska, symbolické zastúpenie z Česka a tri kapely z Ukrajiny.

Touto akciou youtuberi strany Smer Richard Glück a Erik Kaliňák mladší obhajovali výrok Roberta Fica o tom, že v Kyjive nie je vojna: Pozrite sa, veď tam je Pohoda. Vy ste v Kyjive boli. Je tam vojna?

Keď som to video videl, zdalo sa mi, že miera samostrápnenia prekročila čiaru. Keď sme potom všetci videli, koľko to má zdieľaní, ako to ľudia komentujú a napokon to zdieľal aj predseda vlády, tak som si uvedomil, že je to zvláštne určovanie tém. Hovoríme o tom, či je vôbec vojna v napadnutej krajine, ktorá dva roky trpí agresiou. Je to neľudské, takto definovať tému v spoločnosti, keď sme ešte k tomu susednou krajinou Ukrajiny, je pre mňa niečo nepochopiteľné.

Veľmi som bol prekvapený, ako to sledujú ľudia na Ukrajine, už to pôvodné video sa dostalo do povedomia v súvislosti s návštevou Roberta Fica v Užhorode. To skôr považujem za akési poníženie ukrajinského premiéra, lebo keď ho prinútite pricestovať až na naše hranice, je v tom istý akt poníženia a pohľadu zvrchu. To mi tiež veľmi prekážalo a asi nikto si nepredstavuje, že by nás takto mali vrcholní predstavitelia štátu reprezentovať pred medzinárodným spoločenstvom.

A ako to teda vyzeralo v Kyjive? 

Čo sa týka základnej otázky, ktorú sa našim politikom podarilo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Festival Pohoda

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie