Denník N

Nebojte sa hanby a pomenujte ju. Ako nabrať odvahu a povedať psychológovi pravdu

Ilustrácia - M. O. s Midjourney
Ilustrácia – M. O. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše psychologička Juli Fragová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Keď sa jeden z mojich klientov priznal, že mi povedal „dobre mienenú lož“, neprekvapilo ma to. Terapia je priestorom na zdieľanie tajomstiev, no ako psychologička si uvedomujem, že hovoriť pravdu je niekedy ťažké.

V nových vzťahoch sa väčšina z nás snaží vykročiť vpred správnou nohou. K pozitívnej sebaprezentácii často skĺzavame vtedy, keď sa obávame, že nás druhí budú posudzovať.

V terapii to môže viesť k tomu, že poviete, že sa cítite dobre, aj keď sa necítite. Alebo svojmu terapeutovi poviete, že ste nikdy neužívali návykové látky, hoci pijete alebo fajčíte. Iní zase hovoria, že sú zaneprázdnení a vystresovaní, no v skutočnosti majú problém vôbec vstať z postele.

Takéto klamstvá môžu znieť hanebne, no nečestnosť v terapii nie je hrozný čin ani nie je zriedkavá. Napríklad jedna štúdia s vyše 500 účastníkmi, ktorí chodili na terapiu, ukázala, že viac než 90 percent z nich v terapii aspoň raz klamalo.

Najčastejšie išlo o predstieranie, že sa im páčia návrhy terapeuta, popieranie pocitov neistoty a bagatelizovanie vlastného utrpenia.

Rozprávať sa s terapeutom si vyžaduje odvahu a otvorenie sa môže viesť k zraneniam. Obchádzanie pravdy však má svoju cenu. Výskum ukazuje, že vedie k menšej účinnosti terapie a jej častejšiemu predčasnému ukončeniu zo strany klienta.

Jednej svojej klientke som povedala, že jej fibróza nie je niečo, za čo by sa mala hanbiť, ale niečo, čo si zaslúži porozumenie. Potrebovali sme zistiť, prečo je pre ňu ťažké o tom hovoriť.

Ak ste v podobnej situácii, nie ste sami.

V tomto texte nájdete niekoľko bežných dôvodov, prečo ľudia klamú svojmu terapeutovi a čo sa dá urobiť namiesto toho.

Strach z kritiky

Nielen v terapii často klameme, aby sme sa vyhli kritike.

V terapii som napríklad radila viacerým ľuďom s poruchami príjmu potravy, ktorí popierali, že nadmerne cvičili alebo sa obmedzovali v jedení.

Medzi ďalšie príklady patrí popieranie hnevu či zamlčiavanie toho, ako často

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie