Denník N

Nedeľná nekázeň: Môže byť šunka požehnávaná na Bielu sobotu teplá?

Požehnanie veľkonočných jedál v košickom Dóme sv. Alžbety. FOTO TASR – Milan Kapusta
Požehnanie veľkonočných jedál v košickom Dóme sv. Alžbety. FOTO TASR – Milan Kapusta

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na tlačovej konferencii v lietadle pri návrate zo Svetových dní mládeže v Brazílii odpovedal pápež František novinárke: „Kto som ja, aby som ho súdil?“ Táto polveta sa virálne šírila a pre mnohých homosexuálov bola 10 rokov nádejou, že sa v politike katolíckej cirkvi dejú zmeny v ich prospech.

Tesne pred rímskou Synodou 2023 František podporil očakávania. V odpovedi na pochybnosti kardinálov (dubia) vylúčil síce cirkevné manželstvo homosexuálov, ale pripustil, že život cirkvi plynie okrem normatívnych aj mnohými inými kanálmi. V duchu Amoris laetitia varoval pred neúnosnou kazuistikou a napísal, že cirkev je spoločenstvo, čo nevyhnutne znamená skutočnú účasť. Aj Synoda 2023 naznačila, že by v roku 2024 mohli jej celkové závery priaznivo zohľadniť požiadavky na prehodnotenie učenia o sexualite a manželstve.

Ale krátko po synode vyšiel dekrét Fiducia supplicans Kongregácie pre náuku viery signovaný pápežom. Pripomína to situáciu z roku 1968. Očakávania cirkvi týkajúce sa uvoľnenia striktného zákazu antikoncepcie, ktoré boli povzbudené výsledkami 2. vatikánskeho koncilu, rázne zmarila encyklika Pavla VI. Humanae vitae.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nedeľná nekázeň

Pápež František

Komentáre

Teraz najčítanejšie