Denník N

U Fica a Suska spísali brožúru o únose spravodlivosti. Kováčikov úplatok vynechali, priznali ochranu Kočnera

Premiér Robert Fico, brožúry Únos spravodlivosti a minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru. Foto N (1, 3) - Tomáš Benedikovič, 2 - Ministerstvo spravodlivosti SR
Premiér Robert Fico, brožúry Únos spravodlivosti a minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru. Foto N (1, 3) – Tomáš Benedikovič, 2 – Ministerstvo spravodlivosti SR

Ficova vláda zavádza v brožúre Únos spravodlivosti, s ktorou prišla v čase vrcholiaceho zápasu o špeciálnu prokuratúru. Kto konkrétne ju napísal, taja. Robert Fico už na odpočúvanej chate vravel, že bude na špeciálnu prokuratúru útočiť „hlava-nehlava“, lebo si dovolila trestne stíhať jeho ľudí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„V obálke, ktorá bola stočená, som mu posunul cez moju bundu 50-tisíc eur.“

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, sediac za stolom v kaviarni, nenápadne strčí obálku do tašky, ktorú stále nosí so sebou. S Ľudovítom Makóom dopijú kávu a rozlúčia sa. Nemajú strach, že ich odhalia a skončia za mrežami.

Keď niekdajší šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó súdu opisoval, ako Kováčikovi v kaviarni počas leta 2017 odovzdával úplatok od mafie, spomínal, že si boli sebou istí, lebo vládol Smer a podľa jeho slov naplno fungoval systém „našich ľudí“, ktorý im zabezpečoval beztrestnosť.

Kováčikov prípad je najvážnejším prípadom zneužitia štátnej funkcie v novodobej histórii Slovenska, ktorý sa podarilo v rokoch 2020 až 2023 odkryť a právoplatne uzavrieť na súdoch. V brožúre Únos spravodlivosti, ktorú vláda Roberta Fica zverejnila vo štvrtok v čase, keď vrcholí zápas o špeciálnu prokuratúru, sa však nedočítate, prečo Dušan Kováčik sedí vo väzení.

Publikácia ho vykresľuje ako obeť vykonštruovaného politického procesu, čo už v opozícii mesiace opakoval predseda Smeru, terajší premiér Robert Fico bez ohľadu na právoplatný rozsudok. Brožúra aj o ďalších prípadoch hlása to isté ako Fico.

Ani slovom sa v publikácii nespomína, že súdy na základe nazhromaždených dôkazov poslali bývalého špeciálneho prokurátora za mreže na osem rokov, lebo sa spreneveril svojmu poslaniu stíhať najväčších zločincov a mafiánov. Za éry Smeru sa podľa rozsudku dal skorumpovať mafiou a vynášal z vyšetrovacích spisov.

Dušan Kováčik vo väzenskej rovnošate s putami na rukách na súde. Foto N – Tomáš Benedikovič

Fico chýbal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Susko

Daniel Lipšic

Ficova vláda

Robert Fico

Špecializovaný trestný súd

Úrad špeciálnej prokuratúry

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie