Denník N

Vývoj bojov (711. deň): Ruská protivzdušná obrana má problémy, drony ničia rafinérie

Volodymyr Zelenskyj v Robotynom. Foto - prezidentská kancelária
Volodymyr Zelenskyj v Robotynom. Foto – prezidentská kancelária

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ruská protivzdušná obrana nestíha, produkcia ropy už výrazne klesla v dôsledku útokov dronov.
  • Situácia v Avdijivke sa zhoršila, Rusi tentoraz postúpili na severe.
  • Zelenskyj bol v Robotynom. „Je to tam peklo,“ hovoria vojaci.
  • Fotografia dňa – Objavila sa prvá známa fotografia ex-slovenského „Tigra“ na Ukrajine.
  • Mapa dňa – miesta útokov na ruské rafinérie a terminály; Avdijivka a Robotyne.
  • Videá dňa – blízky zásah v Avdijivke.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 4. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Ruská protivzdušná obrana nestíha, produkcia ropy už výrazne klesla v dôsledku útokov dronov. Kým bude mať Rusko príjmy z ropy a plynu, dokáže ďalej bojovať na Ukrajine. Hospodárstvo Putinovho režimu síce zasiahli západné sankcie, ale Rusom sa darí aspoň čiastočne nahrádzať výpadky príjmov preorientovaním na iné trhy – najmä v Ázii. Od začiatku tohto roka však ukrajinské drony začali uvaľovať novú vlnu „sankcií“ na ruský export. Dnes sa už dá s takmer stopercentnou istotu tvrdiť, že Ukrajina cielene a systematicky napáda ruské rafinérie a terminály, z ktorých ropa a plyn prúdia do sveta. A darí sa jej nad očakávania.

Treba si uvedomiť, že drony, ktoré útočia stovky kilometrov hlboko v ruskom území, sú pomerne primitívne – pomalé, neobratné a unesú len málo výbušniny. No aj tak sa im darí zasadzovať ruskému priemyslu ťažké rany. Najnovšie v noci z piatka na sobotu, keď pravdepodobne dva drony zaútočili na rafinériu Lukoilu vo Volgograde (známejší ako Stalingrad). Ide o najväčšie takéto zariadenie v juhozápadnej časti Ruska. Bezpochyby ide o strategický cieľ najvyššej priority.

O to viac prekvapuje, že málo výkonné drony doleteli až tam. Medzi Volgogradom a frontom je vyše 500 kilometrov územia ovládaného Rusmi, ale ich protivzdušná obrana ho nedokáže ochrániť. Navyše je už jasné, že Ukrajinci vedú systematickú kampaň, ktorá sa prejavuje nielen čoraz častejšími požiarmi, ale už aj na exportných štatistikách.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie